Malzeme karakterizasyonunda fotoakustik ölçüm teknikleri ve uygulamalarının incelenmesi
Analysis of photoacoustic measurement techniques and applications for material characterization
- Tez No: 274641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVHİT KARACALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada fotoakustik konusunda bugüne kadar yapılmış bilimsel araştırmalar derlenmiştir. Fotoakustik spektroskopi, mikroskopi gibi yöntemler ile malzeme karakterizasyonu bu çalışmanın özünü oluşturmaktadır. Gaz analizi, biyomedikal ölçümler ve yarıiletken karakterizasyonu için fotokustik ölçüm tekniklerini içeren uygulamalar ve bu uygulamalardan elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Gözenekli silisyumun gözenekliliğine bağlı olarak fotoakustik işaretle arasındaki ilişki, literatürdeki çalışmalardan elde edilen verilere dayanan sayısal çözümlemeler ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, all of scientific works about photoacoustic phenomena were gathered till today. Techniques as photoacoustic spectroscopy, microscopy and material characterization is the origin of this work. Applications and results of photoacoustic measurement techniques for gas analysis, biomedical measurements and semiconductor chararcterization were shown and explained. Relationship between porosity of porous silicon and photoacoustic signal were illuminated with numerical analysis related to academic literature.