Fizik öğretiminde laboratuar yönteminin öğrenci başarısı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect student achivement in physics teaching laboratory method
  1. Tez No: 274645
  2. Yazar: ÖZAY SOSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, laboratuar yönteminin öğrenci başarısı üzerine etkisi araştırılmış olup, kullanılan yöntemin öğrencilerin fiziğe karşı tutumları üzerine etkisine ve öğrencilerin başarıları ile tutumları arasında bir ilişkinin olup olmadığına bakılmıştır.Çalışmanın örneklemini Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Matematik Öğretmenliği Eğitimi Anabilim Dalı ikinci sınıf öğrencilerden 60 öğrenci oluşturmuştur. Uygulama 2006-2007 eğitim öğretim yılının 2. döneminde gerçekleştirildi. Şubelerden birisi geleneksel öğretime ek olarak laboratuar yöntemi kullanılarak ders anlatılan deney grubu, diğeri ise geleneksel yöntemle ders anlatılan kontrol grubu olarak seçildi ve bu seçim rastgele yapıldı. Çalışmada veri toplama aracı olarak Bilgi Testi, Fen Alanına Yönelik Tutum Ölçeği ve Bilimsel İşlem Beceri Testi olmak üzere başlıca beş testten yararlanıldı.Çalışmada hipotezlerin test edilmesine yönelik olarak ilişkili grup t-testi ve ilişkisiz grup t-testi kullanıldı. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde gerek başarı bakımından gerekse tutum bakımından deney grubunun, kontrol grubuna oranla daha başarılı olduğu anlaşıldı ve uygulanan yöntemin öğrencilerin tutumları üzerine olumlu bir etkisinin olduğu görüldü. Çalışmada ayrıca öğrencilerin başarıları ile tutum puanları arasında büyük bir korelasyonun olduğu da tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, laboratory methods on student achievement have been investigated and the methods used against the students of physics effects on attitudes and achievement of students with the attitudes of a relationship between looking at whether there has been..The subject of the study were 60 second year undergraduate students in Atatürk University Faculty of Education Department of Elementary Kazim Karabekir Department of Mathematics Education. Treatment was carried out in the second semester of 2006-2007 academic term. One of the branches, in addition to traditional academic courses using laboratory methods described in the experimental group and another with the traditional method was chosen as the control group classes are described, and this selection was made randomly.The data was obtained with five test by means of information Physics Attitude Test Scientific Process Skill Test and Knowledge Test.In order to test research hypothesis, paired sample t-test, independent group t-test were used.The result showed that the experimental group is more succesfull than the control group in terms of both student?s succes and attitudes to physics. Moreover, it was also determined that there was a high correlation between student success and attitude scores.