Katı biyoyakıt üretimi
Solid biofuel production
  1. Tez No: 274658
  2. Yazar: AYŞENUR SEVEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada geven (Astragalus), sığırkuyruğu (Verbascum Thapsus) ve ayçiçeği (Helianthus annuus) bitkileri peletlenerek diğer katı yakıtlara göre yanma özelliklerini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla Taguchi Optimizasyon Metodunu kullanarak bitkilerimizi belirli oranlarda karıştırıp maksimum ısı değeri, düşük nem ve düşük kül içeren pelet yakıtı bulunmaya çalışılmıştır.Yapılan hesaplamalar sonucu nem, kül ve ısı değeri için ayrı ayrı optimum değerler bulunmuştur. Bu değerler arasında ısı değeri baz alınarak nem ve kül için tahmini optimum değerler hesaplanmıştır. Hesaplanan optimum değerler; ısıl değer için 4526,05 cal, nem için %6,93 ve kül için %2,92'dir. Bu değerlerden peletin nem ve kül içeriklerinin düşük, kalorisinin ise, Türkiye'de mevcut konutların ısıtılmasında kullanılan yakacak maddelerinden prina, linyit, odun, talaş, hayvan ve bitki artıklarının kalorisinden fazla, tarımsal atıkların kalorisi düzeyinde olduğunu göstermektedir. Yapılan değerlendirmeler ışığında, biyokütle enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve yeni istihdam alanlarının yaratılması konusunda, Türkiye'de tarıma elverişli olmayan alanlarda enerji bitkisi olarak yetiştirilebilecek bitkilerin peletlenerek konut ısıtmasında yakacak olarak kullanılması mümkün görünmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, wild liquorice (Astragalus), great mullein (Verbascum Thapsus) and sunflower (Helianthus annuus) have been pelletized to search their burning behaviors to other fuels. With this aim, plants have been mixed in specific amounts with the use of Taguchi Optimization Method to attain a pelletized fuel with maximum heat value, low humidity and low ash.As a result of the calculations, there have been different optimum values for humidity, ash and heat value. Among these values, the heat value was used as a base and the estimated optimum values for humidity and ash were calculated. The calculated optimum values are 4526,05 cal for caloric value, 6,93% for humidity and 2,92% for ash. These values provide that the pellet has low humidity and ash content, and that the calorie is at the same level with the agricultural wastes and more than the calorie of the prina, lignite, wood, sawdust, and animal and plant wastes which are going to be used as the fuel for the present tenements in Turkey. Under the light of all the assessments, it seems possible to pelletize the plants to be cultivated as the energy plant in nonarable areas in Turkey, and to use as fuel for the domestic heating fuel.