Probleme dayalı öğrenme yönteminin çözeltiler ve fiziksel özellikleri konusunun anlaşılmasına etkisi
The effect of problem based learning method on understanding of the solutions and its? physical properties
- Tez No: 274657
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ TAŞKESENLİGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışmanın amacı, Probleme Dayalı Öğrenme (PDÖ) yönteminin üniversite öğrencilerinin ?Çözeltiler ve Fiziksel Özellikleri? konusundaki başarılarını, kimyaya karşı motivasyonlarını, öğrenme stratejilerini ve bilimsel süreç becerilerini nasıl etkilediğini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca, PDÖ yönteminin fen eğitiminde uygulanabilirliğine yönelik öğretmen gözlemleri ve öğrenci görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır.Çalışma, yarı-deneysel araştırma desenlerinden, eşit olmayan gruplar ön test-sontest kontrol gruplu desen kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma bulguları, karma yöntem araştırma desenlerinden gömülü yöntem kullanılarak hem nicel hem de nitel yaklaşımlarla elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Atatürk Üniversitesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümü, Fen Bilgisi Öğretmenliği Programının iki farklı şubesinde öğrenim gören ve Genel Kimya II dersini alan, toplam 84 birinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Uygulama, 2009-2010 eğitim yılı bahar döneminde 5 hafta süreyle gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler; akademik başarı testi, bilimsel süreç beceri testi ve PDÖ yöntemine özgü geliştirilmiş ölçekler aracılığıyla, nitel veriler ise mülakatlar, gözlemler ve doküman incelemeleri gibi araçlarla toplanmıştır. Öntest verilerinin analizinde ?bağımsız iki örnek t-testi? kullanılırken, sontest nicel verilerin analizinde ortak değişkenli varyans analizinden (ANCOVA) faydalanılmıştır. Nitel veriler ise betimsel analize tabi tutularak kategoriler halinde ve çizelgeler aracılığıyla verilmiştir.Araştırmanın bulguları, PDÖ yönteminin geleneksel öğretim yöntemine göre öğrencilerin akademik başarılarını ve bilimsel süreç becerilerini artırmada daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca PDÖ yöntemi öğrencilerin bilişsel ve biliş-üstü öz düzenleme, bilgi kaynaklarına erişebilme ve kullanabilme, grupla ve işbirliği içinde çalışma, kendi kendine öğrenebilme ve problem çözme becerisi düzeylerini artırdığını ve web ortamının ders dışında arkadaşlarıyla iletişim kurmaktan hoşlanmalarını sağladığını ve kimya dersine karşı yüksek motivasyon kazandırdığını göstermiştir. Diğer taraftan, PDÖ yönteminin; eksik bilgi edinme, değerlendirme problemi, yönteme alışkın olmama, grupların yapısı ve yetersiz işbirliği, gereksiz rekabet ve sınırlı zaman gibi dezavantajlara da sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of Problem Based Learning (PBL) on the undergraduate students?; academic achievements at solutions and its? physical properties, motivations toward chemistry, learning strategies, and scientific processes skills. In addition, determining students? opinions and teachers? observations about the applicability of PBL in science learning was aimed.This quasi-experimental study was done through non-equivalent control and comparison groups pre-post test design. The findings of the study were collected from both quantitative and qualitative data based on the embedded method which is one of the mixed research method. The sample of the study consists of 84 first class undergraduate students who took General Chemistry II course in two separated classrooms from the department of primary science education at Kazim Karabekir Education Faculty at Ataturk University on (2009-2010) spring semester. The intervention took five weeks on (2009-2010) spring semester. Quantitative data were collected by academic achievement test, scientific processes test, and instruments developed for PBL and qualitative data were collected by interviews, observations and document analysis. While pre-test data were analyzed by the independent samples t-test, post-test data were analyzed by the Analysis of Covariance (ANCOVA). Qualitative data were analyzed descriptively and presented as categories into tables and figures.The findings of the study showed that PBL method is more effective than traditional instruction in improving students? academic achievements and scientific process skills. Additionally, PBL method enhanced students? cognition and meta cognitions, accessing resources and using these resources, cooperating in groups, taking over their own learning responsibilities and problem solving skills. It was also found that the intervention contributed students? interactions outside of the classroom by the help of web environment and it positively motivated students toward chemistry. Furthermore, some limitations of PBL method such as gaining deficient knowledge; being inexperienced about method; construction of groups and insufficient cooperation and unnecessary competition among students; and limited time were found.