Congo Red boyarmaddesinin fotokatalitik bozunma kinetiği üzerine ultrases enerjisinin etkisi
The effectt of ultrasound energy on photocatalytic degradation kinetic of azo dye Congo Red
- Tez No: 274659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Congo Red boyarmaddesinin TiO2 ile fotokatalitik ve sonofotokatalitik bozunma kinetiği incelendi. Fotokatalitik ve sonofotokatalitik bozunma kinetiği üzerine başlangıç boya konsantrasyonu, sıcaklık, ışık şiddeti ve ultrases enerjisi amplitüt hızının etkisi incelendi. Ultrases enerjisinin etkisini incelemek için denemeler ultrasesli ve ultrasessiz olarak tekrar edildi. Sonofotokatalitik bozunma hızının boya konsantrasyonuna bağlı olarak yalancı 1. mertebeden kinetiğe uyduğu tespit edildi. Reaksiyonun aktivasyon enerjisi fotokatalitik bozunma için 56 kJ/mol, sonofotokatalitik bozunmada 55 kJ/mol olarak hesaplandı. Ultrasesli reaksiyonlarda reaksiyon hızının arttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the photocatalytic and sonophotocatalytic degradation kinetics with TiO2 of azo dye Congo Red were studied. The effects initial dye concentration, temperature, light intensity and velocity amplitute of ultrasonic energy on the photocatalytic and sonophotocatalyticdegradation kinetic were investigated.To examine the effect of ultrasonic energy ultrasound and not ultrasound experimemts were reperated. The sonophotocatalytic degradation rate was found as pseudo- first order kinetics with respect to Congo Red concentrations. The activation energy of the reaction was determined as 56kJ/mol for photocatalytic degradation, 55kJ/mol for sonophotocatalytic degradation. It was observedthat the reaction rate accelerated in the presence of ultrasound energy during the experiments.