Ortaöğretim düzeyinde trigonometri kavramlarının öğrenilmesinde görselleştirme yaklaşımının etkililiğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of visualization approach on learning of concepts in trigonometry at the secondary level
- Tez No: 274662
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER CİHAN KONYALIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Görselleştirme öğrencilerin kavramları içselleştirmelerinde ve kavramlar arası ilişkiler kurmalarında etkin bir yöntemidir. Görselleştirme yaklaşımı özellikle soyut kavramlar topluluğu olarak düşünülen matematik alanında daha çok önemlidir. Bu çalışmada görselleştirme yaklaşımına dayalı çalışma yapraklarının öğrencilerin trigonometri başarılarına, anlamalarına ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisi araştırılmıştır. Yarı deneysel desen kullanılan çalışma Amasya Anadolu Lisesi'nde 2007-2008 öğretim yılı ikinci döneminde 6 hafta boyunca yürütülmüştür.Amasya Anadolu Lisesinde öğrenim gören öğrencilerden bir deney bir kontrol grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubu (n=24) trigonometri kavramlarını matematiksel işlemlere ağırlık veren geleneksel öğretim yaklaşımına göre öğrenmiştir. Deney grubu (n=26) trigonometri konusunu, öğrencilerin trigonometri kavramlarını araştırmasına yardım eden görselleştirme yaklaşımına göre hazırlanmış çalışma yapraklarıyla öğrenmiştir. Veriler; görsel-uzamsal beceri testi, trigonometri başarı testi, matematiğe yönelik tutum ölçeği, trigonometri görsel kavrama testi, yarı yapılandırılmış mülakat ve gözlemle toplanmıştır. Veriler t-testi ve ANOVA ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Visualization is a method that provides students to make connections of concepts and to internalize them. Visualization approach is more important for mathematics area that is considered as a group of abstract concepts. In this study it was investigated that the effectiveness of worksheets based on visualization approach on students? successes and understandings of trigonometry concepts and on their attitude towards mathematics. The study, in which quasi-experimental design used, had been carried out in Amasya Anatolia High School in second semester of 2007-2008 school year for six weeks.It was formed an experimental and a control group from students receiving education in Amasya Anatolia High School. The control group (n=24) learned trigonometry concepts according to tradional teaching approach that is based on mathematical procedures. The experimental group(n=26) learned trigonometry topics by using worksheets prepared according to visualization approach helping students to explore trigonometry concepts. The data were collected visual-spatual ability tests, trigonometry achievement test, the attitude scale toward mathemetics, trigonometry visual understanding test, semi-constructed interview and observation. Data were analysed t-test and ANOVA.