Buji ateşlemeli motorlarda gerçek silindir içi basınç çevrimi analizi için çevrim sayısının belirlenmesi
Determination of cycle number for real in-cylinder pressure cycle analyze in internal combustion engines
  1. Tez No: 274664
  2. Yazar: FERHAT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AKİF CEVİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İçten yanmalı motorlarda silindir içi basınç, motor performansını etkileyen parametrelerin incelenmesinde en önemli ölçüm parametrelerden birisidir. Literatürde silindir içi basınç verilerini kullanan birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmalarda belirli çevrim sayısı için silindir içi basıncın, her bir krank mili açısında ortalaması alınarak kullanılır. Bu amaçla düşük sayıda çevrim kullanılması belirli seviyede hata yapılmasına neden olur, çünkü silindir içi basınç verileri üzerinde çevrimsel farkların etkisi söz konusudur. Hesaplamaların doğruluğunun artırılması için, çevrimsel farkların seviyesine bağlı olarak işleme alınan çevrim sayısı artırılmalıdır. Motor araştırma geliştirme, çevrimsel farklar, çevrim simülasyonu ve motor kontrolü konularında yapılan çalışmalarda araştırmacılar çok farklı sayıda çevrim kullanmışlardır. Bu çalışmada, farklı motor devir sayılarında ve hava fazlalık katsayılarında bir dizi deneysel çalışma yapılmıştır. Ardından minimum çevrim sayısının tespiti için, ölçülen silindir içi basınç verilerinin analizinde Levene testi kullanılmıştır. Sonuçlar, farklı motor çalışma şartları altında ortalama basınç çevriminin elde edilebilmesi için 50 adet çevrimin yeterli olacağını göstermiştir. Yüksek motor devri sayılarında ve düşük hava fazlalık katsayısı değerlerinde ise daha az sayıda çevrim kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The in-cylinder pressure of internal combustion engines is one of the most important measuring parameter to analyze the factors that affecting the engine performance characteristics. There are a lot of studies using in-cylinder pressure data in the literature. In these studies, in-cylinder pressure data for a certain number of cycles are averaged at each crank angle to observe the effects of the parameters under consideration. Using low number of cycle for this purpose may be misleading because of the cyclic variations continuously on in-cylinder pressure. Depending on the level of the cyclic variations, the number of cycles taken into consideration must be increased to approach the desired accuracy. The researchers have used very different numbers of cycles in their studies at different topics i.e. research and development, cyclic variations, cycle simulation, engine control, etc. In this study, a series of experimental studies have been carried out at different engine speeds and relative air-fuel ratios. Levene?s test was used to analyze the collected in-cylinder pressure data to determine the sufficient minimum cycle number. The results showed that 50 cycles are enough to obtain the average pressure cycle at different engine operation condition. Fewer cycles can be used at higher engine speeds and lower the relative air-fuel ratios.