Buji ateşlemeli motorlarda silindir içi dolgu miktarlarının matematiksel modellenmesi
Mathematical modelling of emissions products in to the cylinder of spark ignition engine
  1. Tez No: 121177
  2. Yazar: ATA ŞENLİKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURKAN YAĞIZ, PROF. DR. H. RIZA GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET BUJİ ATEŞLEMELİ MOTORLARDA SİLINDİR İÇİ DOLGU MİKTARLARININ MATEMATİKSEL MODELLENMESİ Bu çalışmada, silindir içi dolgu miktarlarından sadece HC, CO ve NOx emisyonlarını tespit etmeye yönelik yapılan günümüz çalışmalarına ek olarak, aynı zamanda yanma sonucu motorda bulunan diğer tüm dolgu miktarlarının (CO2, H2O, O2, N2 ve radikaller) oluşumu matematiksel olarak modellendi ve bilgisayar yardımıyla oluşum seyri her bir krank açısı için izlenebilir hale getirildi. Buji Ateşlemeli motorlardaki yanmanın kimyasal kinetik reaksiyon denklemleri uygun korelasyonlarla birlikte kullanıldı. Silindirdeki yanma reaksiyonlarına giren maddeler olarak yakıt (propan C3H8), hava (%21 02 ile %79 N2) ve D AG (dönüştürülen atık gaz.) miktarları kabul edilmiştir. Silindirdeki yanma modeli 31 değişik madde arasındaki toplam 95 reaksiyonla gerçekleştirildi. Yanmanın matematiksel modeli Sonlu Elemanlar Yöntemi'yle kuruldu. Bir motordaki tam çevrim, genel kabulleriyle birlikte buji ateşlemesinden itibaren modellenmiş oldu. Böylece silindir içinde her bir krank açısında azalan yakıt ve hava miktarlarını, artan yanma ürünü miktarları, oksitlenmeye uğrayan yakıt miktarı ile xivsilindir içi sıcaklık dağılımı ve basınç tespit edildi. Motor parametrelerinin değerleri değiştirilerek bu parametrelere bağlı grafik verileri elde edildi. Bu çalışmada elde edilen veri ve grafikler gerçek motor üzerinde yapılan deneysel çalışmalarla karşılaştırıldı ve modelin genel mantık itibarıyla deney sonuçlarıyla uyum içinde olduğu görüldü. Ayrıca elde edilen veriler yardımıyla silindir içi yanma gelişimi de izlendi. Yapılan çalışmalar ve elde edilen veriler arasındaki uyum, bu modelin ileriki çalışmalarda geliştirilerek gerçek motorların simülasyonu amacıyla kullanılması mümkün görüldü. XV
Özet (Çeviri)
SUMMARY MATHEMATICAL MODELLING OF EMISSIONS PRODUCTS IN TO THE CYLINDER OF SPARK IGNITION ENGINE In this study, as a supplement to the present studies on engine emissions performed only on HC, CO and NOx, combustion process has been inserted into a mathematical model executed by a computer program in order to determine all emissions and products (CO2, H2O, O2, N2 ve radikals) at each crank angle after and during the combustion. Equations related to chemical kinetic reactions in spark ignition (SI) engine have been used with suitable correlations. In engine cylinder, propane (C3H8), air (21 % O2 and 79 % N2) and EGR ( exhaust gases recycled ) are used as reactants. For modelling of combustion in cylinder, 3 1 different substances have reacted in 95 different reactions. Mathematical modelling of combustion has ben performed by Finite Element Method. A cycle of engine after ignition with general assumptions and acceptance has been modelled in this study. By this way, the following aims can be achieved for each crank angle; the changing of fuel to the reaction products by increasing of products and decreasing of fuel, determination of the amount of fuel subjected to oxidation, determination of tempeture gradients and pressure in the cylinder. They have been all plotted to get graph as related versus. xviAll the outputs as data and graphs has been compared with the result of experimental studies of an SI engine and it has been seen that the model is logically suitable to the experimental results. In addition to this, with the aim of data gained, in cylinder combustion has been also observed. Similarly between the data obtained and experimental researches done and data gained in this study shows that this mathematical model can be used in future-studies on simulation of real motors after some developments. xvii