Kültüre alınmış olan yerli alabalık ile (Salmo trutta fario) gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) münferit ve birlikte yetiştirilmelerinin fayda ve zararları üzerine bir araştırma
A research on advantage and disadvantage cutured of separate and mixed native brown trout (Salmo trutta fario) with rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 274672
  2. Yazar: ORHAN ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SITKI ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Memleketimizde ilk defa Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü tarafından kültüre alınmış olan yerli kahverenkli alabalıklar (Salmo trutta fario) özellikle beslenmelerinin ilk devrelerinde, bazen yemeklik safhaya kadar Gökkuşağı alabalıkları (Oncorhynchus mykiss) ile birlikte yetiştirilmektedirler. Ancak bunun ne derece faydalı olup-olmadığı ve karşı tür içinde herhangi bir olumsuzluk yapıp yapmadığı merak konusudur. İşte bu konuyu aydınlığa kavuşturmak için bu çalışma ele alınmıştır.Denemede 4,5 gr'lık yerli alabalık yavruları münferit olarak ve kendi yaşlarındaki gökkuşağı alabalık yavruları ile birlikte 60 gün süreyle beslenmeye alınmış, bu süre sonucunda münferit gruplar daha iyi büyüme performansı sergilemiştirler.
Özet (Çeviri)
Native Brown trout (Salmo trutta fario) fırstly has been cultured in Atatürk university Agriculture Fculty Fisheries Department in our city. Especial in the early stage and until marketing size have been fed with rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). However, it is matter of vonder if this is useful or not, and if so to which extend this is useful and if this makes any problems within the other species.This study has been done for able to clarity this issue.In this research native brown trout fingerling about 4,5 gr has been fed separately and together with O. mykiss until the end of the 60 days. At the of the this period separate grups have grown beter than the mixed groups . Statistically this differences has been considered that phases of the mentioned species after 4,5 gr. Do not need to be grown together.