Erzurum ovası taban arazilerinde oluşan organa mineral toprakların sınıflandırılması
The classification of organia soils formed in base land located in Erzurum plain soils
- Tez No: 274676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜDAHİR ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırmanın amacı, yüksek rakımlarda yer alan uzun süre su altında kalmış ve sonra insan müdahalesi ile taban suyu düşen alanlarda mineralizasyon sürecinde, oluşmuş organo mineral toprakların genel özelliklerini belirlenip sınıflandırılmasıdır. Araştırmada3 profil betimlenmiştir.Bunlardan1 numaralı profille temsil edilen topraklar, Mollisol sırasına Aquoll altsırasına ve Haplaquoll büyük grubunda, 2 numaralı profille temsil edilen topraklar, Mollisol sırasına Ustoll altsırasına ve Haplustoll büyük grubunda ve 3 numaralı profille temsil edilen topraklar ise Mollisol sırasına, Ustoll alt sırasına ve Haplustoll büyük grubunda yer aldığı saptanmıştır. Araştırma alanında, yeterli drenaj tedbirleri alınmadığı taktirde, taban suyu yeniden yükselecek ve alanda, organik madde birikim süreçleri, solumun yüzey organik horizonla karışma süreçleri (pedoturbation) ve derin kısımlarda gleyizasyon süreçleri etkili duruma gelebilecek ve toprakların üretim güçlerinde önemli değişikliklere neden olabilecektir.
Özet (Çeviri)
purpose of this study, to identify common features of organo mineral soil, formed in process of mineralization and high altitude areas remain under water for a long time and then reduced ground water by human interference. Study represented a number of soil profiles, has been put into Mollisoll order, Aquoll suborder and Haplaquoll great soil group. The soil profile is represented by two numbers, has been put into Mollisoll order, Ustoll suborder and Haplustoll great soil group. The soil profile is represented by three numbers, has been put into Mollisoll order, Ustoll suborder and Haplustoll great soil group. In the study area, adequate drainage measures if it does not, the ground water again will rise and organic matter accumulation processes, the mixing processes (pedoturbation) of Solum and organic horizon and gleyization processes in the deeper parts may come effectively situation and may be cause significant changes in the land of the productive forces.