Diyarbakır ili Ergani ilçesi topraklarının bazı özellikleri ve verimlilik potansiyeli üzerine bir araştırma
Study of some soil properties and productivity potential of Ergani district of Diyarbakır
- Tez No: 274677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, Diyarbakır ili Ergani ilçesi tarım topraklarının verimlilik durumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Ergani ilçesi merkez ve bağlı 36 köyden vejatasyon dönemi başlangıcında 0-30 cm derinlikten alınan toplam 185 toprak örneği üzerinden yürütülmüştür. Toprak örneklerinde tekstür, pH, EC, kireç, organik madde, fosfor(P) ve potasyum(K) analizleri yapılmıştır. Toprak örneklerinin analiz sonuçları sınır değerler ile karşılaştırılarak incelenen toprakların beslenme durumları saptanmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre araştırma alanı topraklarının %62.16'sının killi bünyeye sahip olduğu, %47.57'sinin hafif alkalin ve %43.24'ünün nötr reaksiyona sahip olduğu, %70.27'sinin kireçli bir yapıda olduğu, %97.84'ünün tuzsuz olduğu, tuzluluk yönünden bir sorun olmadığı, %14.05'inin organik maddece çok az, %65.95'inin az olduğu, %16.22'sinin fosfor (P) yönünden çok az, %15.68'inin az düzeyde olduğu, %63.24'ünün potasyum (K) yönünden çok fazla sınıfında yer aldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was investigated to determine the status of agricultural land productivity of Ergani district of Diyarbakir province. For this purpose, at the beginning of the vegetation period a total of 185 soil samples taken from a depth of 0-30 cm at 36 villages of Ergani. Some physical and chemical analysis was made in soil sample. Soil productivity and fertility was determined to evaluate with the references level of critic figures.According to the findings of research area, 62.16% had clay texture, 47.57% was slightly alkaline and 43.24% neutral reaction, lime content was 70.27%. There isn?t any problem (97.84% salt ?free) in terms of salinity, and it has got less (14.05%) and very little organic matter content (65.95%), plant available P level was 16.22% too little, 15.6% of the low level, and 63.24% potassium (K) in were too much.