Kafein'in kloroform-su fazları arasındaki dağılımına yüzey aktif maddelerin etkisi
  1. Tez No: 27468
  2. Yazar: BEKTAŞ KARAKELLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
-41- OZET Bu purine alkaloid! olan kafeinin sulu fazdan kloroform fazına dağılımına, aynı hidrofob kökü, farklı hidrofil grupları içeren yüzey aktif maddelerin etkileri derişime bağlı olarak incelendi. Dağılım katsayısı, kafeinin sudaki başlangıç derişimiyle, 37°C 'da CHCL3 fazıyla dengeye geldikten sonra sulu fazdaki derişiminin farkından hesaplandı. Ortama yüzey aktif madde katılması dağılımı su yönüne kaydırdı. Yüzey aktif maddelerin etki dereceleri hem hidrofil grupların yapısına hemde başlangıçta su ya da kloroform fazında olmasına bağlı olarak farklılık gösterdi. Dodesil trimetil Amonyum bromür, Setil trimetil Amonyum Bromür, iki etoksilli setil eter, Brij 35, Kloroform fazında Tween 20 ve Span 20 ile yapılan çalışmalarda, çalışılan derişim aralığında çok belirgin bir etki gözlenmezken, Sodyum dodesil sülfat dağılım katsayısını 17,31'den 10'a Tween 20 ise 6,76' a. ka dar düşürdü. Bir maddenin dağılım katsayısını etkileyen temel etmen o maddenin po- larlığıdır. (Lipofilik nitiliğidir) Lipofilik nitelik ne kadar fazlaysa dağılım kat sayısı o kadar büyük olur. Yüzey aktif maddelerin farklı etkileri hem su-kolorform arayüzey özelliklerim değiştirmeleriyle hem de kafeinle etkileşmeleri sonucunda kafein'in Lipofilik niteliğini azaltmalarıyla açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
-42- SUMMARY The effects of surface active agents having identical hyrophobic origin but different hydrophilic sid groups on the distribution of caffeine, a purine alkoloid, between chloroform and water were investigated as a function of surfactant con centration. Then distribution coefficient was determined by subtracting the equi librium aqueous concentration of caffeine after contact with CHCL3 at 37°C from the initial aqueous concentration, and using the formula __.,.. _ Cinitial - Cequilibrium Cequilibnum The addition of Surfactonts Shifted the distribution equilibrium Caffeine Cag ~~> Caffeine (org) to the left the extent of surfactant effect varied depend ing on the Structure of hydrophilic groups and on the initial presence of surfac tant in either aqueaus or organic phases. While a significant effect on the distri bution coefficient was not observed with dodecyl trimethyl ammonium bromide, cetyl trimethyl ammonium bromide, bis-ethoxy cetyl ether, Brij 35, Tween 20 and Span 20 in CHCL3 within the concentration interval of the experimental studies, sodium olodecyl sulfate and tween 20 decreased then distribution coefficient from 17,31 to 10.00 and 6,76 respectively The polarity of a substance greatly infirences its distribution between aque ous and organic phases. Generally, its lipophilic nature favours extraction into the organic phase. The different effects of surfactonts maybe explaned by their capability of changing the inter-surface characteristics of water-chloroform and by their decrease of the lipophilicity of caffeine as a result of caffeine surfactant interaction.