Linezolid ve diğer bazı antibiyotiklerin antibakteriyel etkisinin karşılaştırılması
Linezolid and other antibacterial antibiyoticers affechtion comparision
  1. Tez No: 274680
  2. Yazar: İPEK BUDAKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Penisilinin kullanıma girdiği 1940'lı yıllardan bu yana insanlar ve mikroorganizmalar arasındaki satranç oyunu devam etmektedir. Her yeni antibiyotik penisilinler gibi büyük umutlar vaat ederek gelmekte ama kısa bir sürede mikroorganizmalar değişen oranlarda bu umutları söndürmektedir.Çalışmamızda 2005 yılından itibaren yaygın olarak kullanılmaya başlanan linezolidin 2009 Nisan ayından 2010 Nisan ayına kadar Özel Çamlıca Hospitalium Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı'na bakteriyolojik inceleme için çeşitli kliniklerden gönderilen kan, katater, yara, balgam, idrar, kulak-burun-boğaz gibi sürüntülerinden izole edilen 20 metisiline dirençli S.aureus (MRSA), 20 metisiline duyarlı S.aureus (MSSA), 80 metisiline duyarlı koagülaz negatif stafilokok (MSKNS), 150 metisiline dirençli koagülaz negatif stafilokok (MRKNS), 70 Enterococcus faecalis, 40 Enterecoccus faecium ve 20 Streptococcus pneumoniae olmak üzere toplam 400 suş incelenmiştir. İnceleme yapılırken mikrobroth dilüsyon yöntemi ve disk difüzyon yöntemi kullanılmıştır.Çalışma kapsamında linezolid, daptomisin, kinupristin-dalfopristin, tigesiklin, penisilin, vankomisin, teikoplanin antibiyotiklerinin bakteriler üzerine in vitro etkisi araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan stafilokok, enterokok ve pnömokoklar linezolide karşı %100 etkin bulunmuştur. Linezolidin stafilokok için MIK aralığı 0.25-4 µgr/ml, enterokoklar için MIK aralığı 1-2 µgr/ml, pnömoklar için MIK aralığı 1-4 µgr/ml olarak değerlendirilmiştir.Çalışmada kullanılan antibiyotikler ile elde edilen tüm sonuçlar literatür bilgisiyle uyumlu olup, linezolid antibiyotiğinin klinik açıdan önemli Gram pozitif bakterilere karşı etkin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The interaction between humans and microorganisms has continued since the penicilin began to be used in the 1940s. Each newly-invented antibiotic penicilin calls for high hopes but the microorganisms changing shape and structure in a short time and destroy the hopes of the new antibiotics.We started to use linezolid during our work year 2005, from April 2009 to April 2010, Özel Çamlica Hospitalium Hospital Clinic Microbiology Departmant Laboratory received as, blood, catheter, wound, sputum, urine, and ear, nose and throat samples from different clinics during bacterial growth 20 methicillin resistant S. aureus, 20 methicillin sensitive S. aureus, 150 methicillin resistant coagulase negative S. aureus, 80 methicillin sensitive coagulase negative S. aureus 70 Enteroeoccus faecalis, 40 Enterococcus faecium and 20 Streptococcus pneumoniae are shared among the 400 added murmur that have been investigated.The field survey on the antibiotic linezolid, daptomisin, kinupristin-dalfopristin, tigesiklin, penisilin, vankomisin, teikoplain and its in vitro effect on bacteria was studied. Staphylococcus spp., Enterococcus spp., Pneumococcus spp. has been used in the investigation and showed to be %100 active against linezolid. Linezolids Staphylococcus spp. MIK is between 0.25 to 4 µgr/ml, Enterococcus spp. is between 1-2 µgr/ml and Pneumococcus spp. are between 1-4 µgr/ml.The results that have come to ligh by the antibiotics used in the study are consistent with the literature. That linezolid antibiotic is active against gram-positive bacteria, that also are important from a clinical viewpoint has been found.