Mevcut yapıların performanslarının değerlendirilmesi üzerine bir çalışma
A study on the performance of evaluation of existing structures
  1. Tez No: 274730
  2. Yazar: OSMAN BAŞARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ZEKİ ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, TDY07 yönetmeliğinde 2. bölüm olarak yer alan düzensizlikler ile 7. bölüm olarak ilk defa yönetmeliğe giren mevcut binaların değerlendirilmesi konusu incelenmiştir.Model olarak oluşturulan betonarme binalarda burulma düzensizliği oluşturulmuş ve doğrusal elastik analiz yöntemlerinden, mod birleştirme yöntemi kullanılarak eleman, kat ve yapı performanslarının belirlenmesi anlatılmıştır.Beş bölüm halinde sunulmuş olan bu çalışmanın, birinci bölümünde çalışmanın amacı vurgulanmıştır. İkinci bölümde yönetmelikte verilen düzensizlikler, üçüncü bölümde burulma düzensizliği ve oluşturulan modellerin hesapları ve sonuçları hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde mevcut varsayılan betonarme modellerin üzerinde performansa dayalı yapı tasarımının nasıl yapılabileceği, TDY07 yönetmeliğinde belirtilen doğrusal elastik analiz yöntemi ve deprem performansı hesaplama yöntemleri kısaca tanıtılmış ve depremde yapının performansının nasıl hesap edileceği ve modellere ait sonuçlar hakkında bilgiler verilmiştirBeşinci bölümde analiz sonuçları için genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, irregularities in section 2 and evaluation of existing building in section 7, regulation for the first time into, in TDY07 are investigated.Torsional irregularity created ,as generated model, in reinforced concrete building and using Mode-Combination method, from linear elastic analysis, determination element, storey and building performance are discussed.This study is presented five sections. the aim of the study is emphasized in first section. the irregularities in the regulation in section two, torsional irregularity and about calculations and results of generated models are given information in section three. In section four, default on the existing concrete models of how building design can be done based on the performance, linear elastic analysis method specified in the regulation TDY07 and seismic performance calculation methods are introduced briefly and how to calculate the performance of structures during and earthquake can be and models are given information about the results.In section five, A general assesment was made for analysis.