Koni penetrasyon çalışmalarında sönümlenme deneyi ile konsolidasyon karakteristiklerinin belirlenmesi
Evaluation of consolidation characteristics by the use of cone penetration dissipation test
  1. Tez No: 274734
  2. Yazar: MEHMET EMİN OKUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN BOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada; koni penetrasyon deneyi (CPTU) sırasında yapılan sönümlenme deneyi ile zemin konsolidasyon karakteristiklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Adapazarı kent merkezinde birbirine yakın iki noktada CPTU deneyleri ve önceden belirlenmiş derinliklerde de sönümlenme deneyleri yapılmıştır.Sönümlenme deneylerinin yapıldığı derinliklerden sondajla örselenmemiş numuneler alınmıştır. Bu numunelere laboratuvarda indeks deneyleri, konsolidasyon deneyleri ve düşen düzeyli permeametre deneyleri yapılmıştır.Tezin ilk bölümünde inceleme alanı tanıtılmış, bölgenin özet bir jeolojisi sunulmuştur. Tezin ikinci bölümünde bu çalışmada kullanılan arazi ve laboratuvar deneyleriyle ilgili olan literatür çalışmaları özetlenmiştir. Bu kapsamda çeşitli araştırmacılara ait bağıntılar, hesap yöntemleri ve teoremler sunulmuştur. Tezin üçüncü bölümünde; arazi ve laboratuvar deneylerinde kullanılan yöntemlerden bahsedilmiş, deney aletleri tanıtılmıştır. Yapılan deney çalışmalarına ait görüntüler sunulmuştur. Tezin dördüncü bölümünde; arazi ve laboratuvar deneylerinden elde edilen bulgular sunulmuştur. Laboratuvar ve arazi deney bulguları karşılaştırılmıştır. Tezin son bölümünde de yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to define the characteristics of the consolidation and the dissipation test carried out during the cone penetration test. In this framework, at two points that are close to each other in Adapazarı City Centre, the cone penetration tests and the dissipation tests, at the initially determined depths, have been carried out.Some samples, crumpled by drilling, have been taken from the depths where the dissipation tests were carried out. Index Tests, Consolidation Tests and Decreasing Level Permeametre Tests have been carried out on these samples.In the first part of the thesis, area of investigation has been introduced and the geologic characteristics of the area has been presented as a summary. In the second part of the thesis, literature reviews, which are used in this study and related to field and laboratory test, have been summarised. Within this framework, relations that belong to various researchers, calculation methods and theorems have been presented. In the third part of the thesis, the methods used in the field and laboratory tests have been mentioned and testing apparatus have been introduced. The images about the testing studies have been presented. In the fourth part of the thesis, some evidences acquired from field and laboratory tests have been presented. Findings of the laboratory and field tests have been compared. In the last part of the thesis, the results acquired from the conducted studies have been presented.