Çok katlı binalarda taban kesme kuvvetinin 1975 ve 2007 deprem yönetmeliklerine göre karşılaştırılması
Pushover curve comparison in high buildings according to 1975 and 2007 earthquake regulation
- Tez No: 274733
- Danışmanlar: PROF. ADİL ALTUNDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ülkemiz aktif deprem hareketlerinin olduğu ?Akdeniz-Alp-Himalaya? deprem kuşağında bulunmaktadır. Bu nedenle çoğu kez şiddetli depremlere maruz kalmaktadır. Şiddetli deprem tehlikesinin olduğu ülkelerde, yapılar depreme dayanıklı olarak ve depremden dolayı oluşacak hasarların minimum düzeyde kalacağı şekilde tasarlanmalıdır. Ülkemizde depreme maruz binaların tamamının veya bir bölümünün depreme dayanıklı tasarımı ve yapımı için gerekli minimum koşullar ?Deprem Afet Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik ile verilmiştir.Her ülkede olduğu gibi ülkemizdeki yönetmelik de zaman içerisinde değişikliğe uğramıştır. Yeni gelen her yönetmelik daha önce kullanılmakta olanı yürürlükten kaldırarak, deprem ve yapı alanındaki değişim ve gelişimleri kapsamıştır. Bu çalışmada, 1975 yönetmeliği (eski yönetmelik) ile 03.05.2007 tarih ve 26511 sayılı resmi gazetede yayınlanan son yönetmelik birbiriyle kıyaslanmıştır. Aradaki ana farkın kolon uç momentlerin hesabında gerekli olan toplam eşdeğer deprem yükünün hesabında olduğu görülmüştür. Bu farktan dolayı, son yönetmelikte kolon kesit alanları büyümektedir.Çalışma kapsamında 1975 Deprem Yönetmeliğine göre çözülmüş 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminde ağır hasar gören binaların 2007 Deprem Yönetmeliğine göre tahkiki yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our country lies in ?Mediterranean-Alp-Himalaya? seismic belt, where there are active seismic movements. Therefore, it is exposed to severe earthquakes most of the time. In the countries with severe earthquake risk, buildings must be designed resistant to earthquakes and in a way to minimize earthquake damages. In our country, the minimum requirements for the earthquake resistant design and construction of buildings and building-like of structures or their parts subjected to earthquake ground motion have been given with ?Specification for Structures to be built in Disaster Areas?. Like in all countries, seismic code in our country has changed in due course.The new seismic code has removed the existing code in force and has covered the changes and developments in earthquake and structure areas. In this paper, 1975 Turkish Seismic Code (Old Code) and the 2007 Turkish Seismic Code (Last Code) were compared with each other. It was seen that the main difference is in the calculation of total equivalent seismic load acting on the building needed in the determination of the ending moments of column. Because of this main difference, cross section area of the columns has become large in the last seismic code.As part of investigation, The buildings those who received heavy damage in Marmara Earthquake in 17 Agust 1999, they have been solved according to earthquake 1975 regulation and they have been investigated according to earthquake 2007 regulation.