Kuvars ve diatomit katkılarının bronz esaslı balataların aşınma özelliklerine etkisi
Effects of quartz and diatomite contributions on the bronze linings wear properties
  1. Tez No: 274740
  2. Yazar: SEDAT BEREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada farklı oranlarda kuvars ve diatomit tozları başlangıç tozları içerisine ilave edilerek Toz Metalurjisi (T/M) yöntemiyle bronz esaslı balata malzemesi üretilmiştir. Farklı kompozisyonlarda hazırlanan balata numuneleri 500 MPa basınç altında sıkıştırılarak şekillendirilmiştir. Numuneler argon ortamında 530 0C'de 15 dakika ön sinterleme ve 800 0C'de 60 dakika sinterleme işlemine tabi tutulmuşlardır. Aşınma testleri özel olarak tasarlanmış aşınma cihazı kullanılarak 314 N sabit yük ve farklı hızlar (7, 8, 11 m/s) ile gerçekleştirilmiştir. Mikro yapı çalışmaları, optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu(SEM) ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, different rates of the kuvars and diatomite powders were added in starting powders of bronze based brake linings and produced by powder metalurgy (P/M) method with a differnet alloy composition. Bronze based linings were sintered under argon atmosphere in a alumina tube furnace. Pre-sintering conditions were 530 0C for 15 min and sintering conditions were 800 0C for 60 min.Wear tests under 314 N load and different velocities (7,8,11 m/s) were performed. SEM and optical microscope examinations were carried out for polished and wear scars of bronze besed linings.