Haberleşme uydularında ısı boruları
Heat pipes in communication satellite
- Tez No: 274760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM SÖZBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma haberleşme uydularında kullanılan ısı boruları hakkında bilgi vermetedir. İlk ısı borusu önerisinden başlanarak, ısı borusu tanımı yapılmış, yapıları ve çalışma şekilleri anlatılmıştır. Isı borularının ısıl hesapları anlatılarak bir örnekle açıklanmış, ayrıca ileri gelen uydu üreticilerinin çalışmalarından örnekler verilmiştir.Çalışma, ağırlıklı olarak literatür incelemelerine dayanmaktadır. İkinci bölümde ısı borularının temel elemanlarının anlatımının ardından, ısı borusu çeşitleri ele alınarak anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise uzay uygulamalarında ısı borularının kullanımları, uydu üreticisi firmaların ısı borusunu kullanımları ve bunların ısıl performansları hakkında bilgiler verilmiştir. Bu bölümde ayrıca üretim tipleri ve üretimde karşılaşılan problemlerden bahsedilmiştir. Daha yüksek performansa sahip ısı boruları üretebilmek için hangi programların üzerinde çalışılması gerekliliği belirtilmiştir. Dördüncü bölümde bir ısı borusunun matematiksel modellemesinin nasıl yapılabileceği anlatılmış ve bunlar sayısal bir örnekle desteklenmiştir. Sonrasında yine sayısal örnek üzerinden devam edilerek ısı borusu radyatörü ve soğutucu akışkan kolektörü arasında meydana gelen ısıl etkileşim anlatılmıştır. Beşinci bölümde de ısı borusu kullanılan bir haberleşme uydusunun ısıl tasarımının yapıldığı bir örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, information about the heat pipes used on the satellites was given. Starting from the first proposal of the heat pipe, the heat pipe defination was defined, its structure and its working patterns was explained. The thermal calculations of the heat pipes were explained with an example, also the studies of leading manufacturer of satellites were given with examples.Study was mainly based on literature review. In the second section, following the explanation of the fundamental parts of the heat pipe, the types of the heat pipe was explained. In the third section, the use of heat pipes for space application, the use of the satellite manufacturers? heat pipes and the performance of the heat pipes were given as information. In this section, the types of the manufacturing and the problem encountered in the process of manufacturing were mentioned. In order to manufacture the high performance heat pipe, it was mentioned which programs needed to be worked on. In the fourth section, how to be done the mathematical model of the heat pipe was explained and it was supported with the numerical example. Then thermal interaction between the heat pipe radiator and a coolant fluid header was explained with the numerical examples. In the fifth section, thermal design of the heat pipe used in a communication satellite was given an example.