Şifreleme algoritmalarının performans analizi
Performance analysis of encryption algorithms
  1. Tez No: 274765
  2. Yazar: ÜMİT GÜNDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT YUMUŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bilgi güveliği kapsamında değerlendirilen bütün kavramlar bu güvenliği sağlayacak şifreleme tekniklerini kullanırlar. Bilişim teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak bilgi güvenliği disiplinler arası bir konu olduğundan gün geçtikçe önemi artmaktadır. Bu çalışmada bilgi güvenliğini sağlama amaçlı olarak kullanılan simetrik ve asimetrik algoritmalardan en sık kullanılanları zaman karmaşıklığı, işlemci karmaşıklığı ve hafıza karmaşıklığı bakımından incelenmiş ve uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Şifreleme algoritmaları performansları bakımından karşılaştırılmış ve performans sıralamaları yapılmıştır. Simetrik şifreleme algoritmalarından Blowfish, Twofish, IDEA, TEA, DES, AES, 3DES, RC2 şifreleme algoritmaları ve asimetrik şifreleme algoritmalarından RSA algoritması incelenmiştir.Performans değerlerinin elde edilmesi amacı ile C#.Net 2008 kullanılarak bir uygulama tasarlanmış ve farklı donanım ve yazılım özelliklerine sahip bilgisayarlar üzerinde çalıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The all concepts that can be valueable in the information security fields ,provide high safety by using encryption algorithms. In parallel with advance of information tecnologies, information security gets more importance day by day because of Its positon is an issue ,in the branch of information knowledge. This study would provide a fieldwork and implemetations of frequently used symmetrical and asymmetrical algoritms which are used to ensure a secure environment in information security by testing their processor complexity,time complexity and memory complexity. Encryption algorithms compared by their performances and put in order from high performance to low performance. Blowfish, Twofish, IDEA, TEA, DES, AES, 3DES, RC2 algorithms analyzed as symmetrical encryption algorithms and also RSA as asymmetrical encryption algorithm.To obtain all perfomance values an application developed using C#.net 2008 programming language and tested on many computers that have different hardware and sofware specifications.