Kaotik sistemle güçlendirilmiş hibrit RC4 ve RSA algoritmaları ile görüntü şifreleme: güvenlik ve performans analizi
Image encryption with chaotic system-strengthened hybrid RC4 and RSA algorithms: security and performance analysis
  1. Tez No: 999857
  2. Yazar: MUHAMMED BAKİ KARHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka ve Robotik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, dijital görüntülerin güvenliğinin sağlanmasında şifreleme algoritmalarının rolünü inceleyerek, özellikle kaotik sistemlerle güçlendirilmiş hibrit yaklaşımların güvenlik ve performans üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Günümüzde bireysel ve kurumsal düzeyde artan veri güvenliği ihtiyacı, görüntülerin hem hızlı hem de güvenli bir şekilde korunmasını zorunlu hâle getirmekte; bu durum yeni nesil şifreleme yöntemlerinin geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu kapsamda, RC4 algoritması Logistic Map tabanlı kaotik bir sistemle birleştirilerek hibrit bir şifreleme yöntemi önerilmiş; ayrıca klasik RC4, AES ve kaotik AES algoritmaları ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada, renkli ve gri ölçekli görüntüler üzerinde şifreleme ve şifre çözme işlemleri gerçekleştirilmiş; elde edilen sonuçlar süre bazlı performans ölçütleri ile analiz edilmiş ve histogram, korelasyon ve entropi testleri aracılığıyla güvenlik değerlendirmeleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular, RC4 algoritmasının işlem hızı açısından daha avantajlı olduğunu, buna karşın kaotik tabanlı hibrit yöntemlerin güvenlik metrikleri bakımından daha başarılı sonuçlar sunduğunu göstermektedir. Sonuçlar, kaotik hibrit şifreleme yaklaşımlarının görüntü güvenliği alanında daha dirençli ve güvenilir bir alternatif oluşturabileceğini ortaya koymakta; bu yönüyle çalışma hem akademik literatüre hem de pratik uygulamalara önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the role of encryption algorithms in ensuring the security of digital images, with a particular focus on the effects of hybrid approaches strengthened by chaotic systems on both security and performance. The increasing demand for data protection at both individual and organizational levels makes it essential to safeguard images not only rapidly but also securely, thereby emphasizing the need for advanced encryption techniques. Within this scope, a hybrid method is proposed by combining the RC4 algorithm with a Logistic Map-based chaotic system. In addition, the proposed approach is comparatively evaluated against classical RC4, AES, and chaotic AES algorithms. Experimental studies are conducted on both color and grayscale images, and the obtained results are analyzed in terms of encryption and decryption times to evaluate performance. Furthermore, security robustness is assessed using histogram analysis, pixel correlation, and entropy measurements. The findings indicate that although RC4 demonstrates superior performance in terms of computational speed, chaotic-based hybrid approaches achieve more effective results with respect to security metrics. This study demonstrates that chaotic hybrid encryption methods provide a more resilient and reliable alternative for image security, contributing to both academic research and practical applications.