Plazma sprey kaplama kalitesine etki eden faktörlerin taguchi yöntemiyle optimizasyonu
Optimization with taguchi experimental design method for factors effecting coating quality in plasma spraying
  1. Tez No: 274788
  2. Yazar: DEMET TOZKOPARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER CEM OKUMUŞ, PROF. DR. FATİH ÜSTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Deneysel tasarım süreçleri mühendislik çalışmalarına önemli avantajlar getirmektedir. Mühendislik ve araştırma-geliştirme çalışmalarında ulaşılmak istenen başlıca hedef, gerek tasarlanan sistemin, gerekse geliştirilmek istenen ürünün maksimum performansa sahip olmasıdır. En iyi sonuçların elde edileceği şartları ortaya koyabilmek için öncelikle performansı belirleyen özellik belirlenmeli ve bu özelliği etkileyen faktörler incelenmelidir. Ardından bu faktörlerin performansı belirleyen özellik üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi ve en uygun kombinasyonların bulunması için deneyler gerçekleştirilmelidir.Bu çalışmada plazma sprey kaplama tekniği ele alınarak YSZ-Al2O3 esaslı termal bariyer kaplamaların elde edilen performans göstergesi Taguchi metodu ile değerlendirilip optimum şartlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Experimental design processes provide important advantages to engineering works. Primary objective which is wanted to reach in Engineering and research-development works, is have maximum performance of designed system and product of wanted to develop. For produce conditions to obtain the best results, firstly speciality of determine to performance must detect and factors which is effected to this speciality must examine. Than effect of this factors on the speciality of determine to performance must find and experiment must carry out for find of the best combination.In this study, using plasma spray coating, obtained data of thermal barrier coating of YSZ-Al2O3 based assessment with Taguchi method and were determined optimum conditions.