Bakır atıklarından bakır kazanımına mekanik aktivasyonun etkisi
The effect of mechanical activation on copper recovery from copper wastes
  1. Tez No: 274787
  2. Yazar: MURAT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Artan metal ihtiyacı karşısında, sınırlı olan hammadde içindeki metal tenörü azalmaktadır. Bunun sonucu olarak insanoğlu, artan metal ihtiyacını karşılamak amacıyla yeni teknolojiler geliştirmekte ve daha düşük tenörlü hammaddelerden, ekonomik değeri olan metallerin kazanılması sağlanmaktadır.Bu çalışmanın amacı ise bakır curufunu farklı devir hızlarında ve farklı sürelerde mekanik aktivasyon işlemine tabi tuttuktan sonra farklı sıcaklıklarda liç ederek çözeltiye geçen bakırın geri kazanımıdır. Liç işlemi öncesi Cu numunesine tuz ilavesi yapılarak kalsinasyona tabii tutulmuştur. Liç işlemi için 2M Sülfat asiti ve 2M amonyak kullanılmıştır. Liç işlemi sonrası katı sıvı ayrımı yapılmış ve filtre edilen çözeltiler, aşağıda belirtilen yöntem ile analiz edilmiştir.Liç işleminden geçen curufa, çözeltisi ilave edilerek titrasyon işlemine etki eden demirin çökmesi sağlanmıştır. Fe çöktürülmesi sonrası katı sıvı ayrımı yapılmıştır. Akabinde analiz işlemleri yapılmış çözeltideki demir titrasyon işlemiyle Cu kazanım verimi % 30-60 aralığında gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to increasing demand for metal, metal grade within the limited raw material is decreasing. Because of that, mankind is innovating new technologies to counter the increasing metal demand, gaining economical valued metals from the low grade raw materials.The aim of this work is to process copper cinder with mechanical activation within different spin speeds and different durations and retrieving the copper which is leached in different temperature, becoming soluable. Before the leach process, CU sample has been exposed to calcination with salt-additive. 2M sulfuric asid and 2M amoniac have been used for leaching process. After leaching process, solid-liquid seperation has been done and filtered solutions have been analyzed with the method explained below.solution has been added to cinder which has gone through the leaching process, so it let the iron that affected the titration process, to precipitate. After Fe precipitation, solid-liquid seperation is done. Subsequently, analyzing is done and with iron titration process within the solution, Cu gain rate has occurred between % 30 - % 30 range.