Yenidoğanın fizyolojik tartı kaybında ve ekstrauterin yaşama adaptasyonunda atrial natriüretik peptidin (a ANP) rolü
- Tez No: 27480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AKİF ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Sağlıklı 25 yenidoğan üzeri nde,postnatal ilk hafta içindeki fizyolojik tartı kaybında ve ekstrauterin yaşama adaptasyonda ANP'nin rolünü araştırdık.Bu amaçla vakaların umbilikal kord kanı,3. ve 10. gün alınan kanlarından eş za manlı olarak ANP ve aldosteron düzeylerini, aynı günlerde fraksiyone sodyum düzeyleri hesaplandı. İlk 10 gün tartı takibi yapıldı. ANP'nin postnatal 1. ve 3. günlerde kord kanına oranla önemli artış gös terdiği, aynı günlerde aldosteronun da artış eğiliminde olduğu tespit edildi.AI- dosterondaki artışa rağmen FSE'da azalma olmayıp, hatta artma eğiliminde ol duğu görüldü.ANP ve aldosteron konsantrasyonlarının yüksek olduğu postnatal ilk günlerde vakalar kilo kaybettiler, 5. günden sonra tekrar kilo almaya başla- dılar.10. günde ise plazma ANP ve aldosteron konsantrasyonları tekrar umbili kal kord kanlarındaki konsantrasyonlarına yakın değerlere düştü. Fraksiyone sodyum ekskresyonunda da 10. günde postnatal 1. ve 3. günlere göre düşük bulundu. Çalışmamızın sonucunda;ANP'nin yenidoğanlarda böbrek üzerine etkisini aldosteron sentezini inhibisyonundan ziyade, aldosteronun tubuluslar üzerine olan etkisini inhibe ederek gösterdiği düşünülmektedir. Yenidoğanların fizyolo jik tartı kayıplarının olduğu günlerde ANP'nin yüksek konsantrasyonlarda bu lunması, tekrar kilo almaya başladıkları 1. haftanın sonuna doğru ise ANP'nin düşük konsantrasyonlarda bulunması, fizyolojik tartı kaybında ve postnatal sıvı hemodinamiğinin düzenlenmesinde ANP'nin önemli rolü olduğunu düşündürt mektedir. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY We searched effect of ANP in weight loss of newborns' postnatal first we ek and adaptation to extrauterin life.For this purpose umbilical cord, third and tenth day blood samples ANP,aldosteron levels measured, fractione Na+ exc retion were calculated at the same time. In postnatal first and third days ANP increased significantly, aldosteron le vels had a tendency to increase. Fractione Na+ excretion did not decreased in spite of aldosteron increase even had a tendency to increase.ln the first days of postnatal life when ANP and aldosteron concentration were high babies lost weight, after the fifth day the gained weight.At the tenth day plasma ANP and aldosteron levels decreased approximately to umbilical cord concentrations. Fractione sodium excretion at the tenth day was lower than postnatal first and third days. The result of our study isANP has its effect in newborns by inhibition of aldosteron's effect to tubuli rather than inhibition of aldosteron synthe sis. High ANP concentration when newborns lost weigh and low ANP concent ration at the end of the first week when babies gain weight suggest than ANP has important role in physological weight loss and postnatal body fluid he modynamics. 38