Çocukluk çağı akut lenfoblastik lösemilerinde herpes grubu virüs enfeksiyonları
The Frequencies of herpes viruses infections in childhood acute lymphoblasatic leukemia (ALL)
  1. Tez No: 27479
  2. Yazar: A. BÜLENT ANTMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA TANYELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Çukurova üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji -Onkoloji kliniğine 1 Nisan 1990 ile 31 Temmuz 1992 tarihleri arasında ilk defa başvuran ve yeni tanı konan 37 ALL'li hastanın tanı sırasındaki HSV-1 IgG, HSV-2 IgG, CMV- IgG ve IgM, VZV IgG ve IgM, EBV-VCA IgG ve EBV-EA IgG antikor cevabı ELISA ve İFA metodları kulanılarak serolojik olarak araştırıldı. Takiplerine düzenli gelen 37 ALL'li hastadan remisyona sokulmuş olan 20 tanesi remisyonda tekrar aynı araştırmaya tabii tutuldu. ALL'li olgularda saptanan seropozitivite oranları, aynı yaş grubundaki sağlıklı çocuklarda saptanan seropozitivite oranlarıyla istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bu araştırma ile aşağıdaki sonuçlar elde edildi: i. Tanı sırasındaki seropozitivite oranları kontrol grubuna göre hasta grubunda belirgin derecede yüksekti, istatistiksel olarak karşılaştırıldığında HSV-2 seropoziti vite oranı dışında, HSV-1, CMV, VZV ve EBV seropozitivite oranları kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti. 2.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Freguencies of Herpes Viruses înfections in Childhood Acute Lymphoblasatic Leukemia (ALL) The specific antibodies against to HSV-1, HSV-2, EBV, CMV and VZV have been determined in 37 children with ALL. The freguency of HSV-1 IgG seropositivity was 81.i%, HSV-2 IgG: 89.2%, CMV IgG: 54.1«, VZV IgG: 59.4%, EBV-VCA IgG: 45.9*, EBV-EA IgG: 32.4% in ALL patients at the time of diagnosis. in healthy controls, the frequency of HSV-1 IgG seroposi¬ tivity was 54.4%, HSV-2 IgG: 77.2%, CMV IgG: 31.6%, VZV IgG: 28.0%, EBV-VCA IgG: 22.8%, EBV-EA IgG: 22.8%.