Piridoksal izonikotinoil hidrazonun demir şelatörü olarak kullanımı
- Tez No: 27481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AKİF ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
65 ÖZET PİH'in demir şelasyonu yapıcı etkisini araştıran rat deneyi yapıldı. Madde organik kimya laboratuarında hazırlandı. Deneyde dört ayrı rat grubu kullanıldı. Kontrol grubuna hiçbir madde verilmedi. Demir grubuna bir mg/kg/gün dozunda intramuskuler demir enjeksiyonları yapıldı. DFO grubuna bir mg/kg/gün dozunda demir ve 1 1 5 mg/kg intramuskuler DFO enjeksiyonu yapıldı. PİH grubuna bir mg/ kg/gün dozunda parenteral demir ve orogastrik sonda ile 100 mg/kg PİH verildi. Deney sonunda tüm ratlar eter anestezisi ile uyutulup tüm vücut kanı enjektör ile alındı, karaciğeri ve dalağı çıkarıldı. Kemik iliği yaymaları yapıldı. Serum demir düzeyleri, demir bağlama kapasitesi ve transferrin saturasyonu çalışılarak ratların demir düzeyleri değerlendirildi. Karaciğer, dalak doku demir düzeyi ve kemik iliğinin prusya mavisi ile boyaması karşılaştırılarak PİH'in dokulara demir çökmesine engel olup olmadığı araştırıldı. PİH'in demir şelasyonu etkisi DFO ile karşılaştırıldı. Hb, Htc, MCV, MCHC, MCH, ALT, AST, BUN, kreatinin çalış ılılarak PİH'in yan etkileri araştırıldı. Deney sonucunda demir verilen grubun serum demir düzeylerinin diğer gruplara göre yüksek olduğu görüldü. Oral yoldan verilen 100mg/kg dozunda PİH'in dokulara demir çökmesini 1 15 mg/kg DFO'ne yakın düzeyde engellediği görüldü. PİH'in hematolojik, hepatotoksik ve nefrotoksik yan etkisinin olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY Iron chelation effect of PIH was searched in a rat model. PIH was prepared in organic chemistry laboratory. In the experiment, four different rat groups were used. No chemical matter was given to control group. 1mg/kg/day iron was injected intramuscularly iron group. 1mg/kg/day iron and 115 mg/kg/day DFO was injected intramuscularly DFO treatment group. 100mg/kg/day PİH was administered by gavage into stomach and 1 mg/kg/day iron was injected intramuscularly into PİH group. At the end of the experiment all rats were killed under ether anesthesia and total body blood, liver and spleen were removed. Bone marrow specimens were prepared. Serum iron, serum total iron binding capacity and transferrin saturation were measured. The iron content of liver, spleen iron content and bone marrow painted with prusia blue were used to compare if PİH could prevent iron deposition effectively. Iron chelation effect of PIH treatment was compared with DFO. Hb, Htc, MCV, MCHC, ALT, AST, BUN, creatinine were measured for side effects of PIH. Serum iron content, transferrin saturation, iron contents of liver, spleen and bone marrow were higher in iron treatment group than other groups. 100mg/kg/ day PİH prevented iron accumulation as well as 115 mg / kg / day DFO. No hematological, hepatotic and renal side effects of PİH treatment were found.