Isı şoklamasıyla Melicertus kerathurus'tan triploid embriyo elde edilmesi
Obtaining triploid embryo from Melicertus kerathurus by heat shock
  1. Tez No: 274861
  2. Yazar: ALİ KEMAL ŞAHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, döllenmiş Melicertus kerathurus yumurtalarında, ısı şoklamasıyla triploidi teşvik edilmiştir. Karides anacından 27°C sıcaklıkta alınan yumurtalara, döllenmeden 20 dakika sonra, farklı su sıcaklıklarında (32°C, 36°C ve 40°C), ve farklı bekleme süreleriyle (5 dk, 10 dk ve 15 dk) ısı şoklaması uygulanmıştır. Deneme bir kontrol grubu ile birlikte 27°C'de ikişer tekrarlı olarak gerçekleştirilmiştir. En iyi triploidi oranı 40°C şoklama sıcaklığında ve 15 dk bekleme süresinde %17.1±1.8 olarak elde edilirken en düşük oran 32°C şoklama sıcaklığı ve 5 dk bekleme süresinde %6.3±2.6 olarak tespit edilmi?tir.
Özet (Çeviri)
In this study, triploidy in fertilized eggs of Melicertus kerathurus was induced by heat shock. For this purpose, the eggs, which are obtained from the shrimp broodstock at 27°C at 20 min postspawning were treated with different temperatures (32°C, 36°C and 40°C), and duration periods (5 min, 10 min and 15 min). The experiment was conducted in duplicates against a control group (27°C). While the best triploidy rate was obtained as 17.1±1.8% at 40°C and 15 min duration period, the lowest rate was determined as 6.2±2.6% at 32°C and 5 min duration period.