Termoelektrik modüllü içme suyu soğutma sisteminin tasarımı, imalatı ve deneysel incelenmesi
The design, manufacturing and experimental analysis of drinking water cooling system with thermoelectrical modules
- Tez No: 274881
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAYİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Teknik Eğitim, Energy, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada termoelektrik modüller kullanılarak, 3 l su deposu bulunan içme suyu soğutucusu tasarlanarak imal edilmiş ve deneysel olarak incelenmiştir. Soğutucu da kullanılan termoelektrik modüller Tec1-12706 serisi olup 4 adet modül kullanılmıştır. Modüllerin soğuk yüzeyleri doğrudan içme suyu ile temaslı hale getirilmiş olup, sıcak yüzeyden ısının atılmasında ısı ceketleri kullanılmıştır. Modüller birbirine paralel bağlanmış olup 12 Volt DC gerilim uygulanmıştır. Her bir modülün çektiği akım değerleri (4 A) ve sıcaklıklar ölçülmüştür. Deneyler sonunda sistemin performansı %32 olarak belirlenmiştir. Depo içindeki 20 °C sıcaklığındaki 3 l su 33 dakika içerisinde 13 °C' ye kadar düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, water cooler which uses thermoelectrical modules and has 3 l water chamber, is designed, manufactured, and analyzed experimentally. Thermoelectrical modules which are used in the cooler belong to Tec1-12706 serial the number of modules is 4. Cold surfaces of the modules are directly contacted to drinking water. Water jackets are used for discharging of heat from hot surfaces of modules. Modules are parallel connected to each other, and 12 V DC voltage is applied to them. The value of current and temperature for each module are measured. As a result of the experiments, the performace of the system is determinated as %32. 3 l water's temperature decreased from 20 °C to 13 °C in 33 minutes.