Termoelektirik modüllü lokal uygulamalı soğuk tedavi cihaz tasarımı, imalatı ve deneysel incelenmesi
Design, production and experimental investigation of a local treatment device with thermoelectric module
  1. Tez No: 222065
  2. Yazar: İLYAS TÜFEKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAYİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Termoelektrik modüller tıbbı cihazlarda, klimalarda, soğutma dolaplarında, ölçüm cihazlarında vb. alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır Termoelektrik modüllerin uygulama alanları ve verim yükseltilmesi çalışmaları sürekli bir gelişim içerisindedir. Bu çalışma da tıbbı alanda kullanılabilecek, termoelektrik modüllü bir soğuk tedavi cihazı tasarlanarak imal edilmiş ve deneysel olarak incelenmiştir.Deneyler ortam (25oC) ve vücut yüzey (35,5oC) sıcaklıklarında gerçekleştirilmiştir. Termoelektirik modüle 4 Volt, 5Volt, 6 Volt ve 7 Volt uygulanarak yapılan deneylerde yüzey sıcaklıkları sırasıyla ortalama 3,95oC, 3oC, 2,57oC ve 7,12oC'dir
Özet (Çeviri)
Thermoelectric modules are widely used in medical devices, air conditioners, cool boxes, measurement devices etc. There are many studies to develop efficiencies of thermoelectric modules and to widen their area of use. A cold treatment device with thermoelectric module, which can be used in medical treatment applications, was designed and produced in this study, and then investigated experimentally.Experiments were conducted at ambient (25°C), and body (35,5°C) temperatures. In the experiments, thermoelectric module was fed by 4, 5, 6, and 7 V DC and the average surface temperatures were determined as 3,95oC, 3,0°C, 2,57°C, and 7,12°C Respectively.