Güneş pilli termoelektrik modüllü ev tipi soğutucunun imalatı ve performansının ölçülmesi
Manufacture and performance evaluation of a thermoelectric domestic cooler fed by solar cell
- Tez No: 266018
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN KILIÇASLAN, YRD. DOÇ. DR. KEMAL ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, ev tipi bir buzdolabı mekanik ve elektrik sistem yerine termoelektrik soğutucu ile çalıştırılmıştır. Termoelektrik modüllerde kullanılan elektrik enerjisi güneş pillerinden elde edilmiştir. Termoelektrik modüller buzdolabının ısı kazancını karşılayacak sayı ve kapasitede; güneş pilleri ise termoelektrik modüllerin beslemesi için gereken elektrik gücünü karşılayacak şekilde seçilmiştir. Deneyler sırasında; iç ve dış sıcaklıklar, termoelektrik modül yüzey sıcaklıkları, üretilen gerilim ve akım değerleri ölçülmüştür. Soğutucunun dış sıcaklık ile iç sıcaklık farkı 15.8 °C, termoelektrik modül yüzey sıcaklıklar farkı ise 22.6 °C olarak ölçülmüştür. Sistemde ısıyı uzaklaştırmak için önce sudan havaya daha sonra havadan havaya ısı transfer sistemi kullanılmış olup havadan havaya ısı transfer sistemin daha kullanışlı olduğu görülmüştür.Yapılan deneylerde sistemden istenilen verimi elde etmek için Termoelektrik modül ile güneş pillerin seçiminin iyi yapılması, sıcak yüzeyden ısıyıatmak için değişik yöntemlerin kullanılması ve ısı yalıtımının uygun yapılması gerektiği kanısına varılmıştır. Çevre ile uyumlu olan bu soğutma sisteminin, gelecekte kullanımının yaygınlaşacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a domestic type refrigerator was operated by Thermoelectric (TE) cooler instead of mechanic and electrical system. TE modules were fed by the electricity produced by solar cells. TE modules were chosen as to compensate the heat gained by the refrigerator and solar cells were chosen as to supply the power demand of the solar cells. Inside and outside temperatures, the surface temperatures of the thermoelectric modules, and the voltage and electric current produced were measured during the experiments. The temperature difference between the inside and outside of the refrigerator and between the surfaces of TE modules were measured as 15.8 °C and 22.6 °C respectively. Water to air and air to air systems were used to remove the heat from the system and the latter was found to be more useful. It was concluded that from the experimental results that thermoelectric module and the solarcells should be chosen carefully to maximize the efficiency of the system and various methods should be used to remove the heat from the system along with a proper heat insulation of the system. This environmentally friendly system is believed to be widely used in the future.