Isıl işleme maruz bırakılan lamine ağaç malzemenin bazı mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some mechanical properties of laminated wood material exposed to heat treatment
  1. Tez No: 274888
  2. Yazar: İSA BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, ağaç işleri endüstrisi ve mobilya üretiminde birçok kullanım alanı bulan sarıçam (Pinus Sylvestris L.) odunu kullanılmıştır. Lamine malzemelerin yapımında kullanılacak olan kaplamalar, 5 mm kalınlığında, 70 mm genişlik ile 400 mm uzunluğunda kesme yöntemiyle hazırlanmıştır. Deney örnekleri 4 farklı sıcaklık (110 °C, 130 °C, 150 °C ve 170 °C) ve 3 farklı süre (2- 4- 6 saat) olmak üzere toplam 12 farklı kombinasyonda ısıl işlem uygulaması yapılmıştır. Örnekler fenol formaldehit tutkalı ile 4 katmanlı olacak şekilde 120 °C sıcaklıkta, 2,5 kg/cm2 pres basıncı altında 15 dakika preslenerek lamine ağaç malzemeler elde edilmiştir.Deney örneklerinin liflere paralel basınç direnci, eğilmede elastikiyet modülü, liflere paralel çekme direnci, dinamik eğilme (şok direnci), eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü değerleri belirlenmiştir.Sonuç olarak; en yüksek liflere paralel basınç direnci değeri 54,90 N/mm2 olarak, en yüksek eğilmede elastikiyet modülü değeri 10677,04 N/mm2 olarak ve kontrol grubu örneğine göre artış olduğu tespit edilmiştir. En yüksek eğilme direnci değeri 86,53 N/mm2 olarak kontrol grubu örneğinde, en yüksek dinamik eğilme (şok direnci) değeri 2,00 kN/cm2 olarak kontrol grubu örneğinde, en yüksek liflere paralel çekme direnci değeri 9266,31 N/mm2 olarak 110 °C de 2 saat süre ile bekletilen deney örneğinde olduğu tespit edilmiştir. Deney örneklerinin mekanik özelliklerinde ortalama %7-%20 arasında düşüş olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, scots pine wood (Pinus Sylvestris L) which many using areas in furniture production and wood working industry was used. The veneers was used to produce laminated material, which is 5 mm thick, 70 mm wide and 400 mm lenght was prepeared by cutting method. Testing samples were applicated 12 different combination of heat treatment in 4 different heat (110 °C, 130 °C, 150 °C, 170 °C) and in 3 different periods (2- 4- 6 hours). The samples that are applied heat treatment were transformed to 4 layered laminated material that is joined with phenol formaldehyde resin, in 120 °C heat, pressed 15 minutes under the pressure of 2,5 kg/cm2.The mechanical properties; compression strength parallel to the grain, modulus of rupture (MOR), modulus of elasticity (MOE) rates of the testing samples were tested.As a result, some decreases were obtained in static bending (MOR), dynamic bending, tension strength parallel to the grain. However an increase was obtained in modulus of elasticity in bending (MOE) and compression strength parallel to the grain.