5-hidroksimetilfurfuralın karaciğer toksisitesi üzerine etkilerininin vivo olarak incelenmesi
In vivo investigation of the effects of 5-hydroxymethylfurfural on liver toxicity
- Tez No: 860975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ORTA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Birçok gıda tüketilmeden önce ısıl işlemlere maruz bırakılmaktadır. Isıl işleme maruz bırakılan yiyeceklerden açığa çıkan gıda kontaminantları son yıllarda dünya genelinde araştırılan konu haline gelmiştir. Termal maruziyet sonucunda açığa çıkan gıda kontaminantlarından biri olan 5-hidroksimetilfurfural (HMF), aromatik alkol, aromatik aldehit ve furan halkasına sahip organik bir bileşiktir. Bal, pekmez, süt, kahve, meyve suları, pişmiş veya kızartılmış tahıl ürünleri gibi sıklıkla tüketilen yiyeceklerde HMF miktarlarının yüksek olduğu bilinmektedir. Çoğunlukla gıda tüketimi ile maruz kalınan HMF'nin risk ve toksisitesinin değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Yapılan çalışmalar, HMF'nin çeşitli doku ve sistemler üzerindeki toksisitesini açığa çıkarmıştır. Buna rağmen HMF'nin karaciğer üzerindeki toksik etkileri hakkında yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Karaciğer toksik maddelerin farklı türevlerine metabolize edilmesini ve atılımını sağlamaktadır, böylelikle toksik maddelerin sebep olduğu sağlık sorunlarını en aza indirgemektedir. Bu nedenle karaciğerde oluşabilecek herhangi bir hasar vücuda alınan toksik maddelerin vücuttan atılımının gerçekleşmemesine sebep olur ve bunun sonucunda karaciğerde fonksiyon bozuklukları ve diğer yapılarda hasar meydana gelmektedir. Ayrıca, HMF gibi etken moleküller, hücrenin normal olarak seyreden transkriptom profilini değiştirerek metabolizmayı yönlendirebilir. HMF bu fonksiyonlarını, hücredeki gen ekspresyon düzeylerini etkileyerek gerçekleştirir. Her hücrenin kendine özgü olanmRNA'larının temel biyolojik süreçleri hatasız ilerletebilmesi için ekspresyon düzeylerinin doğru biçimde artması veya azalması gerekir. Yapılacak olan bu çalışmada, 21 gün süre ile HMF'nin farklı konsantrasyonları (30 ve 300 mg/kg) Mus musculus türü erişkin erkek farelere uygulanacaktır. HMF maruziyeti sonrasında oksidatif hasarın tayininde malondialdehit (MDA), hidroksil radikali (OH•), hidrojen peroksit seviyeleri (H 2 O 2 ), antioksidan savunma sisteminin işleyişinin kontrolünde görevli süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT), glutatyon peroksidaz (GPx), glutatyon (GSH), gama glutamil transpeptidaz (GGT) ve glutatyon -S-transferaz (GST) enzim aktiviteleri spektrofotometrik olarak ölçülecektir. Ayrıca projede kapmasında, TUNEL metodu kullanılarak apoptoz oranlarına ve RT-PCR cihazı ile apoptotik ve oksidatif stres ilişkili genlerin ekspresyon seviyelerine bakılacaktır. Bunun yanı sıra HMF maruziyeti sonrası farelerden alınan karaciğer dokuları histolojik ve histopatolojik açıdan da değerlendirilecektir. Sonuç olarak bu projede, HMF'nin karaciğerde sebep olduğu toksisitenin, oksidatif stres, antioksidan sistem ve apoptotik yolak incelenerek ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Many foods are subjected to heat treatments before consumption. Food contaminants released from foods subjected to heat treatment have become a subject of research worldwide in recent years. 5-hydroxymethylfurfural (HMF), one of the food contaminants released because of thermal exposure, is an organic compound with aromatic alcohol, aromatic aldehyde, and furan ring. It is known that HMF amounts are high in frequently consumed foods such as honey, molasses, milk, coffee, fruit juices, and cooked or fried cereal products. It is of great importance to evaluate the risk and toxicity of HMF, which is mostly exposed to food consumption. Studies have revealed the toxicity of HMF on various tissues and systems. However, there are not enough studies on the toxic effects of HMF on the liver. The liver metabolizes and excretes toxic substances into different derivatives, thus minimizing health problems caused by toxic substances. For this reason, any damage that may occur in the liver causes the toxic substances taken into the body to not be excreted from the body, and as a result, dysfunctions in the liver and damage to other structures occur. Additionally, active molecules such as HMF can direct metabolism by changing the cell's normally occurring transcriptome profile. HMF performs these functions by affecting geneexpression levels in the cell. For each cell's unique mRNAs to progress basic biological processes without errors, their expression levels must increase or decrease correctly. In this study, different concentrations of HMF (30 and 300 mg/kg) will be administered to adult male mice of the Mus musculus species for 21 days. In determining oxidative damage after exposure to HMF, malondialdehyde (MDA), hydroxyl radical (OH•), hydrogen peroxide levels (H 2 O 2 ), superoxide dismutase (SOD), catalase (KAT), glutathione peroxidase (GPx), glutathione (GSH), Gammagamma glutamyl transpeptidase (GGT), glutamyl) and glutathione-S-transferase (GST), which is responsible for controlling the functioning of the antioxidant defense system. These enzyme activities will be measured spectrophotometrically. In addition, within the scope of the project, apoptosis rates will be examined using the TUNEL method and the expression levels of apoptotic and oxidative stress-related genes will be examined with the RT-PCR device. In addition, liver tissues taken from mice after HMF exposure will be evaluated histologically and histopathologically. As a result, this project aimed to reveal the toxicity caused by HMF in the liver by examining oxidative stress, antioxidant system, and apoptotic pathway.