Tek kanallı ısı borusu ile çok kanallı ısı borusu verimlerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of the single and multi-canal heat pipes
- Tez No: 274887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada kişisel bilgisayarlarda (PC) bulunan mikroişlemcilerin (CPU), çeşitli ısı borusu tipleri ile soğutulması deneysel olarak incelenmiştir. Isı biriktirmeli (heat sink) sistemlerde, biriken ısının sistemden atılmasında kanatlı yüzeylerle soğutma yapıldığından ve kanat verimlerinin düşük olması sebebiyle büyük hacimli yüzeyler gerekmektedir. Üfleyici (fan) sistemlerde elektriksel arıza ihtimali ve gürültü problemi mevcuttur. Kanat yüzeylerinin ısı borusu ile takviye edilmesi durumunda homojen sıcaklık dağılımı ve yüksek kanat verimlerine ulaşılmaktadır. CPU üzerinde meydana gelen ısının yüzeyden uzaklaştırılması, etkili ve güvenli şekilde sağlanmakta, gürültü ve mekanik arıza sorunu ortadan kalkmaktadır.Yapılan deneylerde, ısı boruları için (tek borulu, çok kanallı borulu düz ve eğimli) üç farklı çalışma sıvısı (R22, R404a ve etanol) kullanılmıştır. Üç farklı ısı borusu tipinin ve çalışma sıvılarının verimlilikleri karşılaştırılmıştır. Isı borularından düz tip ısı borusu ve çalışma sıvılarından etanol en verimli akışkan olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the experiment of the cooling down of microprocessors with the aid of various heat tubes in the personal computers (pc) have been analysed. In heat sink systems, the sinked heat is thrown away from the system by using winged surface cooling down, therefore since the productivity of the wings is low, large dimensioned surfaces are needed. There is a risk of electrical malfunctioning and noice problem in fan systems. In cases of heat tubes reinforcing the wing surfaces, homogenous heat dispersal and high productivity in wings are gained. The job of banishing the heat away from the surface of CPU is successfully and securely provided, the noice and mechanical malfunctioning problem is prevented.In the experiments, three different liquids (R22, R404a ve ethanol) were used for the heat tubes ( single tube, multi-canal tube, straight and bended tube). Three different type of tubes and the liquids were compared. The single tube and ethanol has come up with the best results.