Eryngium maritımum L. bitkisinin tohum dormansisinin kırılması üzerine araştırmalar
An investigation about breaking seed dormancy of Eryngium maritimum L. plant
  1. Tez No: 274899
  2. Yazar: VİLDAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Eryngium maritimum L. kumul alanlarda yayılış gösteren çok yıllık bitkidir. Bitkinin yayılış alanları daralmıştır ve çevresel koşulların zorluğu nedeniyle çimlenme problemli hale gelmiştir.Bu çalışmada E. maritimum bitkisinin tohum dormansisinin kırılması üzerine fotoperiyot, sülfürik asit (H2SO4), tohum kabuğunun inceltilmesi, tuz (NaCl), giberellin (GA3), pH, yeşil ve kırmızı ışığın etkisi araştırılmıştır. Tohum kabuğunun inceltilmesi ve 0,5 mM GA3 uygulaması sonucunda çimlenme yanıtı alınmıştır. Tohum kabuğundan kaynaklanan dormansi (fiziksel dormansi) ve giberellin ile çimlenme yanıtının alınması (fizyolojik dormansi) E. maritimum bitkisinde birleşik dormansi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Eryngium maritimum L. is a perennial plant that disperse in sand dune. The distribution range of this plant has narrowed and germination has become to a problem due to the environmental conditions.Some treatments (photoperiod, sulfuric acid (H2SO4), sharpening the testa, salt (NaCl), gibberellic acid (GA3), pH, red and green light effects) are using for germinate of E. maritimum seeds. The results are showed that sharpening testa (breaking physical dormancy) and gibberellic acid treatment (breaking physiological dormancy) have caused germination response. These results are showed also E. maritimum seeds have combinatorial dormancy mechanism (physical and physiological).