Azometin içeren epoksi reçinelerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of epoxy resin containing azomethine
  1. Tez No: 274901
  2. Yazar: MURAT GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yeni epoksi reçineleri, hidroksi grubu taşıyan Schiff bazı monomerlerinden iki basamakta hazırlandı. Birinci basamak hidroksi grubu taşıyan Schiff bazı bileşiklerinin kondenzasyonla sentezlenmesidir. İkinci basamak, epoksi reçinesi elde etmek için Schiff bazı monomerleri ile epiklorhidrinin (EPC) kondenzasyon reaksiyonunu içermektedir. Elde edilen ürünlerin yapıları FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik yöntemleri ile aydınlatıldı. Bileşiklerin termal analizleri için TG-DTA ve DSC ölçümleri yapıldı.Termal analiz sonuçları incelendiğinde, aromatik aminle iyileştirilmiş epoksi reçinelerin termal kararlılıkları epoksi reçinelerininkinden daha yüksek olduğu gözlendi. Reçinelerin ve Schiff bazlarının TG analizlerine göre, reçinelerin 1000 oC'de Schiff bazlarından daha yüksek miktarda kalıntı bıraktığı bulundu. İyileştirilmiş EP3 ve EP6 reçineleri diğer reçinelerden daha yüksek termal kararlılık gösterdi. İyileştirilmiş EP3 ve EP6 reçinelerinin ilk bozunma sıcaklıkları sırasıyla 258 oC ve 269 oC, 1000 oC' deki kütle kayıpları % 66,43 ve % 66,56 olarak bulundu.İyileştirilmiş epoksi-amin sistemlerinin kaplama uygulamarı için kimyasal dayanıklılıkları asidik, bazik ve organik çözücü ortamlarında belirlendi. Ayrıca korozyon testleri için HCl, NaOH, DMSO, DMF, N-metil prolidon, etanol, THF ve aseton kullanıldı. Kimyasal kararlılık verileri, reçinelerin asidik, alkali ve çeşitli organik çözücülere karşı yüksek kimyasal dayanıklılığa sahip olduklarını gösterdi.
Özet (Çeviri)
New epoxy resins were prepared from hydroxy substituted Schiff base monomers through two steps. The first step is synthesis of hydroxy substituted Schiff base compounds by condensation reaction. The second step includes the condensation reaction between Schiff base monemers with epichlorohydrine (EPC) to obtain epoxy resins. The structures of resulting compounds were confirmed by FT-IR, 1H- and 13C-NMR. TG-DTA and DSC measurements were made for thermal analysis of compounds.When looked for thermal stability data, it was seen that cured epoxy resins with aromatic amine possess higher thermal stability than that epoxy resins. According to TG analysis of resins and Schiff bases, it was found that resins were formed higher carbines residue than Schiff bases at 1000 ºC. Cured EP3 and EP6 resins demonstrated higher thermal stability according to other resins. The initial degradation temperatures and 66.43 %, 66.56 % weight loss of cured EP3 and EP6 resins were found to be 258 °C, 269 oC and 1000 ºC, respectively.Chemical resistance of the cured epoxy-amine systems in acidic, alkaline and organic solvents were determinated for coating applications. HCl, NaOH, DMSO, DMF, N-methyl prolidone, ethanol, THF and acetone were also used for corrosion tests. Chemical resistance data show that synthesized resins have good chemical resistance against various acidic, alkaline and common organic solvents.