Sübstitüe dialdehit ve poli(azometin-eter) bileşiklerinin sentezi, optik, elektrokimyasal, termal ve fiziksel özelliklerinin belirlenmesi
Synthesis of substituted dialdehydes and poly(azomethine-ether) compounds and determination of their optical, electrochemical, thermal and physical properties
  1. Tez No: 970366
  2. Yazar: RUHİYE NİLAY TEZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Kimya, Polymer Science and Technology, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında aromatik ve alifatik yapılar içeren dört farklı grup dialdehit monomeri sentezlendi ve çeşitli diamin bileşikleriyle gerçekleştirilen kondenzasyon reaksiyonları sonucunda poli(azometin-eter) türevleri hazırlandı. Aromatik yapılı dialdehit monomerlerinin sentezlemek amacıyla 2,4-bis(klorometil)-1,3,5-trimetilbenzen ve 3,5-bis(bromometil)toluen dihalojenürleri ile üç farklı aldehit (4-hidroksibenzaldehit, 3-metoksi-4-hidroksibenzaldehit ve 3-etoksi-4-hidroksibenzaldehit) kullanıldı. Ardından bu monomerler kullanılarak o-toluidin ve o-dianisidin ile polikondenzasyon reaksiyonu gerçekleştirildi. Alifatik zincir içeren monomerlerin sentezinde ise 1,5-dibrompentan ve 2-kloroetil eter dihalojenürleri kullanıldı ve bu yapıların 4,4'-diamino-2,2'-bifenilsülfonik asit ile reaksiyonu sonucu ilgili poli(azometin-eter) türevleri elde edildi. FT-IR spektrumlarında yaklaşık 1625 cm-1 civarında gözlenen –CH=N– bağı poli(azometin-eter) oluşumunun başarılı olduğunu ortaya koydu. XRD sonuçları poli(azometin-eter)lerin yarı kristalin yapıya sahip olduğunu gösterdi. Ayrıca TGA ve DSC analizleri sonucunda 1. ve 2. grup poli(azometin-eter) türevlerinin yüksek termal kararlılık ve rijitliğe sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, four different groups of dialdehyde monomers containing aromatic and aliphatic structures were synthesized, and poly(azomethine-ether) derivatives were prepared through condensation reactions with various diamine compounds. For the synthesis of aromatic dialdehyde monomers, 2,4-bis(chloromethyl)-1,3,5-trimethylbenzene and 3,5-bis(bromomethyl)toluene dihalides were reacted with three different aldehydes (4-hydroxybenzaldehyde, 3-methoxy-4-hydroxybenzaldehyde, and 3-ethoxy-4-hydroxybenzaldehyde). Subsequently these monomers were subjected to polycondensation reactions with o-toluidine and o-dianisidine. In the synthesis of aliphatic dialdehyde monomers 1,5-dibromopentane and 2-chloroethyl ether dihalides were used, and the corresponding poly(azomethine-ether) derivatives were obtained via condensation with 4,4'-diaminodiphenyl sulfonic acid. The FT-IR spectra showed a characteristic –CH=N– stretching band around 1625 cm-1, indicating the successful formation of the poly(azomethine-ether) structures. XRD analyses revealed that the polymers exhibited a semicrystalline nature. Furthermore, TGA and DSC results demonstrated that the first and second group poly(azomethine-ether) derivatives possess high thermal stability and rigidity.