Çanakkale ve çevresinin miksobiotası üzerinde araştırmalar
Studies on myxobiota of Canakkale and its environment
- Tez No: 274902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞARAN DÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Türkiye'de miksomiset florası üzerine yapılan çalışmalar daha çok yenidir ve miksobiota henüz daha çok kapsamlı bir şekilde araştırılmamıştır. Günümüze kadar olan miksomiset taksonomisi üzerine yapılan çalışmalarda tespit edilen tür sayısı ülkemiz için 222 olup, dünya üzerinde 1000'in üzerinde ifade edilen miksomiset türü yanında çok küçük bir oran ifade etmektedir. Bundan dolayı ülkemizde taksonomik ve floristik çalışmaların sıklığının artmasına büyük bir gereksinim vardır.Çanakkale ve çevresinin miksobiotasını belirlemeye ve yeni kayıtların miksobiotaya kazandırılmasına yönelik yapılan bu çalışmada Mart 2006?Eylül 2009 tarihleri arasında yapılan arazi çalışmalarında ağaç kabukları, kesilmiş ağaç kütük parçaları, döküntü ve çürümekte olan yaprak, dal parçaları vb. organik materyal ile bitkisel materyal toplanmıştır. Toplanan materyale uygun inkübasyon koşulları sağlanarak nem odası tekniği uygulanmıştır. Doğal ortamlarında gelişimini tamamlayan miksomiset fruktifikasyonları ise arazi ortamında uygun kutulara yapıştırılıp lokalite ve arazi bilgileri kaydedilerek laboratuvara getirilmiş ve teşhis için preparatları hazırlanmıştır.Yapılan çalışma sonucunda 23 tanesi doğal ortamından 15 tanesi nem odası tekniğinden olmak üzere 10 familya ve 17 genusa ait toplam 38 tür elde edilmiştir. Bunlardan Comatricha suksdorfii Ellis & Everh. ve Diderma effusum (Schwein.) Morgan türleri Türkiye için yeni kayıt olarak saptanmıştır. Önceki yapılan çalışmalarla birlikte Çanakkale ili için toplam sayı 12 familya, 21 genusa ait 61 türe ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies on Turkish Myxomycetes Flora in Turkey are very recent and myxobiota has not been research comprehensively yet. Up to now, number of species determined in the studies conducted on myxomycete taxonomy is 222 and this figure indicates a very small ratio considering the over 1000 myxomycete species mentioned all over the world. So that there is a great need for an increase in the frequency of taxonomical and floristical studies in our country.In this study intended to determine Myxobiota of Canakkale and its environment and to insert new records to the myxobiota, organic materials such as barks, cutten wood blocks, rubbish and decaying leaves and tree branches and plant materials were collected in the excursions conducted between March 2006 and September 2009. Moist chamber technique was applied by ensuring incubation conditions suitable for the material collected. Myxomycete fructifications, which had completed development in the natural environment, were attached to appropriate boxes in the field, the location and field details were recorded and they were transported to the laboratory for preparing diagnosis preparations.As a result of the study, totally 38 taxa belonging to 10 families and 17 genera were determined including 23 taxa from natural environment and 15 taxa from moist chamber technique. Two of these taxa have been recorded for the first time for Turkey. These new records are; Comatricha suksdorfii Ellis & Everh. and Diderma effusum (Schwein.) Morgan. Up to now, total number of the myxomycetes in Canakkale province has been reached to 61 species belonging to 12 families 21 genera with the previous studies.