Hipoksik ve asfiktik yenidoğanlar ile annelerinde antioksidan aktivite ve antioksidan makromoleküller
- Tez No: 27492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hipoksik-İskemik ensefalopati yenidoğan bebeklerde serebral palsy mental retardasyon ve epilepsi gibi ilerde kronik bozukluklara neden olabilen bir durumdur. Halen hipoksik iskemik ensefalopatinin rasyonel bir tedavisi yoktur. Tedavide özellikle doku zedelenmesinin azaltılması ve beyin ödemine yönelik değişik yöntemler denenmektedir. Bu amaçla osmotik diüretikler, sıvı kısıtlaması, sedasyon, hiperventilasyon, hipotermi, hiperglisemi yada barbitürat koması kullanılan tedavi yöntemlerindendir. Hipoksik iskemik olay sırasında beyinde meydana gelen hücresel ve moleküler düzen sizlikler konusunda deney hayvanlarında yapılan çalışmalar ve yeni buluşlar, hücresel yıkımın büyüklüğüne ve şiddetine resusitasyon sonrası düzelme döneminde ortaya çı kan metabolik düzensizliklerin katkıda bulunduğunu göstermiştir. Hipokside hipoksantin birikir. Resutasyon sırasında büyük hacimde hipoksantin okside olarak ksantin ve ürik aside dönüşür. Bu süreçte büyük oranda oksijen serbest radikali serbestleşir. 75Hipoksi sonrası reoksijenasyon zedelenmesi düşüncesi yeni tedavi yaklaşımlarının da doğmasına yol açmıştır. Reoksijenasyon zedelenmesi yeni doğan bebekler de aşırı miktarda superoksit, hidroksil radikalleri ve hidrojen peroksid üretimiyle ilgilidir. Oksijen serbest radikali toksisitesine karşı superoksid dismutaz, glutatyon peroksidaz, metal selatürleri olarak serüloplazmin ile transferrin ve vitamin E, C, B karoten, thioller, ürik asit gibi çeşitli antioksidanlar defans sağlar. Yeni radikal oluşum hızını azaltan, superoksit dismutaz ve transferrin gibi antioksidanlar primer ya da önleyici antioksidanlar. Radikalleri tutan ve oksidasyon zincirin uzamasına engel olan vitamin C ve E gibi antioksidanlara da zincir kırıcı ya da sekonder antioksidanlar denir. Hipoksik iskemik bebeklerde de berbest radikal aktivitesinin artışına bağlı olarak lipid peroksidasyonunda ve hücre zedelenmesinde artış ile antioksidan makromoleküllerde değişiklik beklenilmektedir. Bu çalışmada hipoksik iskemik bebeklerde ve annelerinde antioksidan aktivite ve antioksidan durum araştırılmıştır. Çalışmada hipoksik iskemik yenidoğanlarda anti oksidan aktiviteyi düşük ve serbest radikal aktivitesini yüksek bulduk. Anti oksidan makromoleküllerde önemli değişiklikler gözlemedik ve bunların tedavide kullanılması konusunda daha geniş araştırmalar gerektiği sonucuna vardık. 76
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hypoxic-ischemic encephalopathy in the newborn infant frequently results in the chronic handicapping condition of cerebral palsy, mental retardation and epi lepsy. At present a rational approach to the management of hypoxic-ischemic encep halopathy in the newborn infant does not exist. Management strategies range from no therapy to the extensive use of variety of medication to treat brain swelling with the in tent to reduce the extent of tissue injury. Recent discoveries have suggested that meta bolic perturbations arising in the recovery period after resucitation contribute substanti ally to the nature and extend of neuronal destruction. In hypoxia hypoxanthine accumulates. During resuscitation excessive hypo- xanthine is further oxidized to xanthine and urate, a process liberating large amount of oxygen free radical. The concept of posthypoxic reoxygenation (or oxygen] injury may result in new therapatic approach. The pathogenesis of reoxygenation toxicity in the newborn baby is related to the production of excess amounts of the highly reactive species of 77oxygen (superoxid and hydroxyl-free radicals and hydrogen peroxide). The defenses against oxygen free radical toxicity include eg. superoxid dismutase and glutathione peroxidase, metal chelators eg. transferrin, ceruloplasmin and various antioxidants eg. vitamin E, C, B- caroten, thiols and uric acid. In this study examination of antioxidant status and antioxidant activity in hypoxic-ischemic babies and their mothers have been extended. We found increased free radical activity and low antioxidan activity and no change of specific antioxidants in hypoxic-ischemic newborns. 78