İnsüline bağımlı diabetes mellituslu çocuklarda serum A vitamini, karoten, retinol bağlayıcı protein, magnezyum ve çinko düzeyleri
  1. Tez No: 27491
  2. Yazar: İSMET YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ao ÖZET Bu çalışmada biz, Şubat 1992 ile Haziran 199E tarihleri arasında 24'ü IDDM 'lu hasta, 10'u sağlıklı kontrol grubu olmak üzere 34 çocukta serum A vitamini, karaten, retinal bağlayıcı protein, çinko, magnezyum ile HbAlC düzeylerindeki değişiklikleri ve diabetik durumun bu parametreler üzerine etkisini araştırdık. Hastaların serum A vitamini ve RBP düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde düşüktü. Bu düşüklük normal sınırlar içerisinde fakat alt düzeylerdeydi. Hastaların serum A vitamini ve RBP düzeyleri HbAlC düzeyleri.ile anlamlı ters bir korelasyon gösteriyordu. Bu da diabetik regülasyon bozukluğunun serum A vitamini ve RBP değerlerini düşürdüğünü göstermekteydi. Hastaların serum karoten düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde yüksekti. Kontrol grubunun serum A vitamini ile karaten düzeyleri anlamlı doğru bir korelasyon81 gösterirken, hastalarda bu korelasyon tersine dönmüştü. Bu da diabetik regülasyon bozukluğunda karoten A vitamini dönüşümü nün bozulduğunu göstermektedir. Hastaların serum çinko ve magnezyum düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu. Hem serum çinko hem de magnezyum düzeyleri için bu düşüklük normal sınırlar içerisinde fakat alt düzeylerdeydi. Hastaların serum çinko ve magnezyum düzeyleri HbAlC düzeyleri ile karşılaştırıldığında anlamlı ters bir korelasyon olduğu gözlendi. Diabetik regülasyonun çok kötü olduğu hastalarda, bu değerler normalin alt sınırlarından daha düşüktü. Kısaca IDDM 'lu hastalarda serum vitamin A, RBP, çinko ve magnezyum değerleri düşmekte ve serum karoten değerleri yükselmektedir. Bu bozukluklar hastanın regülasyon durumu ile korelasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
8a SUMMARY In this study, we investigated the changes of serum vi tamin A, carotene, retinal binding protein, zinc, magnesium and HbAlC levels in S4 children with IDDM and 10 healthy children from February to June 1992. The mean serum vitamin A and RBP levels were significantly lower in patients than those of control subjects. These levels were close the lower limits of normal values. There was a negative correlation bet ween serum vitamin A, RBP levels and HbAlC levels in patients. These results showed that the poor controlled diabetic state was negative acting to the serum vitamin A and RBP levels. The mean serum carotene level was significantly higher in pa tients than those of control subjects. There was a positive correlation between serum vitamin A and carotene in healthy control subjects, but it was negative in patients. These re sults showed that the convert ion of carotene to vitamin A was inadequate in chidren with IDDM.83 The mean serum zinc and magnesium levels Mere signifi cantly lower than those of control subjects. These levels were close the lower limits of normal ranges. There was a negative correlation between serum zinc, magnesium levels and HbAlC levels. We concluded that the poor controlled diabetic states reduced the serum zinc and magnesium levels in child ren with IDDM.