Çanakkale ili domates alanlarında zararlı kırmızıörümcek Tetranychus cinnabarinus Boisduval (Acarina: Tetranychidae)'un popülasyon gelişmesi ve predatörlerinin belirlenmesi
Determination of the population development and its predators of the carmine spider mite Tetranychus cinnabarinus Boisduval (Acarina: Tetranychidae) on tomato area in Çanakkale, Turkey.
- Tez No: 274930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Domates (Lycopersicum esculentum Miller) (Solanaceae), dünyada ve ülkemizde üretimi yapılan ve oldukça fazla tüketilen önemli sebzelerden biridir. Çanakkale ilinde domates üretimi yaklaşık 100000 da alanda yapılmaktadır.Acari alt sınıfı içerisindeki zararlılardan Tetranychus cinnabarinus Boisd. (Acari: Tetranychidae), Çanakkale ve çevresinde domates ve diğer sebzeler üzerinde zarara neden olan önemli türlerden biridir.Bu çalışma 2008-2009 yıllarında Çanakkale ilinde zararlı kırmızıörümcek, T. cinnabarinus' un popülasyon gelişmesini ve doğal düşmanlarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Erkenci çeşit domates tarlalarından belirlediğimiz üç farklı tarladan aldığımız haftalık örneklemeler ile T. cinnabarinus' un mevsim içerisindeki popülasyon gelişmesi, akarın hangi dönemlerde popülasyonunun tepe noktasına ulaştığı dönemler ve zararlı üzerinde beslenen doğal düşmanlar belirlenmiştir.Araştırma sonuçlarına göre T. cinnabarinus' un domates bitkisi üzerinde popülasyon yoğunluğunun Ağustos ayı ortası ve Eylül ayı başında tepe noktası seviyesine ulaştığı tespit edilmiştir.Saptanan önemli doğal düşmanların ise Stigmaeidae, Tydeidae, Phytoseiidae, Coccinellidae, Anthocoridae, Thripidae familyalarından oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tomato (Lycopersicum esculentum Miller) (Solanaceae) is one of the most produced and consumed vegetables in our country and in the world. Tomato is produced approximately on 100000 da area in Çanakkale.Tetranychus cinnabarinus Boisd. (Acari: Tetranychidae), which is a pest in acari subclass, is one of the important species that causes damage on tomato and other vegetables in Çanakkale.This study was performed to determine the population development and natural enemies of T. cinnabarinus in Çanakkale province between the years 2008-2009.Seasonal population development of T. cinnabarinus, peak periods of mite population and natural enemies feeding on the pest are determined on 3 early-maturing tomato fields with weekly samplings.According to the study results, it is determined that population density of T. cinnabarinus reached to its peak periods at mid-august and at the beginning of september on tomato plants. Important natural enemies are found to be from Stigmaeidae, Tydeidae, Phytoseiidae, Coccinellidae, Anthocoridae and Thripidae families.