Koru köyü (Lapseki-Çanakkale) Pb-Zn-Ag yatağının jeolojik, mineralojik ve jeokimyasal incelemesi
Geological, mineralogical and geochemical investigation of the Koru (Lapseki-Canakkale) Pb-Zn-Ag deposit
  1. Tez No: 274956
  2. Yazar: NAHİDE KADRİYE YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çalışma alanı Çanakkale'nin 46 km. kuzeydoğusunda, Biga Yarımadası sınırlarıiçerisinde yer almakta olup 11 km2 lik bir alanı kaplamaktadır. Koru sahasının jeolojisiniEosen yaşlı Andezitik lavlar ve tüfler, Oligosen-Miyosen yaşlı tüfler ve Miyosen yaşlıriyolitik lavlar oluşturmaktadır. Kuvaterner yaşlı alüvyonlar ise inceleme alanındaki engenç birimdir. Riyolitik lavlar dom şeklinde yapılar sunmaktadır. Bu lavların dağılımı vedizilimi KB-GD yönünde izlenmektedir. İnceleme alanındaki Pb-Zn-Ag cevherleşmeleririyolit domlarının içinde ve riyolit-tüf kontaklarında görülmektedir. Bazı bölgelerde tüfleriçerisindeki fay ve çatlaklarda gelişmiş cevherleşmeler görülmesine rağmen işletmeaçısından ekonomik değildir. Riyolitler içinde ve kontak zonlarında görülencevherleşmeler hem boyutları büyük hem de yüksek tenörlüdür.Koru sahasında kloritleşme, kaolinleşme, serizitleşme, silisleşme en yoğungözlenen alterasyonlardır. Cevherleşmeler hidrotermal breşik, ağsal, damar ve damarcıklar,çatlak dolgulu ve saçınımlı tipte izlenmektedir. Cevherleşme, porfiritik riyolit domununbacasının merkezinde, domların üste doğru kenarlarında ve tabanında görülen hidrotermalbreşik tip cevherleşmedir. Cevher mineralleri galen, sfalerit, pirit ve kalkopirittir. Barit vekuvars ise gang mineralleridir. Sıvı kapanım ve izotop çalışmaları, hidrotermal sıvılarınmagmatik kökenli olduğunu ve cevher minerallerinin oluşum sıcaklıklarının epitermalyataklardan Kuroko tip yataklara doğru değiştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study area is 11 km2 area, 46 km. north-east of the city of Canakkale, BigaPeninsula. The geology of the Koru area comprises Eosen Andesitic lava and tuffs,Oligosen-Miosen tuffs and Miosen riyolitic lavas. The youngest ünit alluvium in the studyarea. Usually, riyolitic volcanics show dome sturucture. This lavas array direction of KB-GD. Pb-Zn-Ag mineralization are hosted in riyolitic domes and riyolit-tuff contact.Locally, fault controlled in tuff but this mineralization not economic. Relationship riyoliticmineralization were big dimension and high grade.Wallrock alteration consists of chloritization, kaolinization, sericitization andsilicification in this Koru. Mineralization is hydrothermal breccias, stockwork, veins andveinlets, fracture- fillings and disseminations. The hydrothermal breccia type ofmineralization in the feeder zone, laterally and vertically across the sub-volcanic domesand across the feeder zones of the volcanic domes. Ore minerals are galena, sphalerite,pyrite and chalcopyrite. Gangue minerals are barite and quartz. Hydrothermal solutions aremagmatic source and heat of mineralization approach to Kuroko type mineralization ofEpithermal tpye mineralization with fluid inclusion and isotop works.