Metal tel içerikli kompozit ipliklerden örülen süprem kumaşların elektromanyetik ekranlama ve konfor özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electromagnetic shielding effectivenes and comfort properties of single jersey fabrics knitted from composite yarns containing metal wire
  1. Tez No: 274987
  2. Yazar: YUNUS TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM GÜNEŞOĞLU, YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN GAZİ ÖRTLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, metal tel içeren kompozit ipliklerden üretilen, elektromanyetik radyasyonu ekranlama özelliğine sahip örme kumaşların konfor algısını belirleyen bazı termofizyolojik ve mekanik özelliklerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, Ne 50, Ne 60 ve Ne 70 numaralarında üç farklı pamuk ipliği, 18, 35 ve 50 mikron kalınlıklarındaki paslanmaz çelik telleri ile içi oyuk iğli kaplama sistemi ile bir araya getirilerek 9 farklı kompozit iplik üretilmiştir. Üretilen kompozit iplikler numune yuvarlak örme makinesinde örme kumaş formuna getirilmiştir.Üretilen kumaşların ekranlama etkinliği, termal konfor algısıyla ilgili özellikleri (termal iletkenlik, termal direnç, termal absorbtivite, hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği ve dikey kılcallık) ve önemli iki mekanik özelliği (kumaş kalınlığı ve kumaş gramajı) deneysel olarak ölçülmüştür.Üretilen kumaşların ekranlama etkinlik değerleri incelendiğinde; metal tel içeren kumaşların, metal tel içermeyen kumaşlardan daha yüksek ekranlama etkinlik değeri gösterdiği bulunmuştur.Örme kumaşların içeriğindeki metal tel kalınlığı arttıkça; termal iletkenlik, termal direnç ve termal absorbtivite değerlerinin arttığı, hava geçirgenlik ve dikey kılcallık değerlerinin düştüğü, su buharı geçirgenlik değerlerinin ise etkilenmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is that investigating some thermo-physiological and mechanical properties affecting the comfort sensation of the knitted fabrics which have electromagnetic shielding effectiveness, produced from composite yarns including metal wire. In the direction of this aim, nine different composite yarns were produced by combing three different cotton yarns Ne 50/1, Ne 60/1 and Ne 70/1 and stainless steel wires having coarsenesses of 18 micron, 35 micron and 50 micron by means of hollow spindle covering system. Knitted fabrics were made using these produced composite yarns on circular sample knitting machine.The properties related with shielding effectiveness, thermal comfort sensation (thermal conductivity, thermal resistance, thermal absorptivity, air permeability, water vapor permeability and vertical capillarity) and two important mechanical properties (fabric thickness and weight) were measured experimentally.When the shielding effectiveness values of the related fabrics were examined, it was seen that the knitted fabrics containing stainless steel wire had higher shielding effectiveness value than the knitted fabrics not containing the stainless steel wires had.It was observed that as the coarseness of the metal wire contained in knitted fabrics increased; thermal conductivity, thermal resistance and thermal absorptivity values increased, air permeability and vertical capillarity values decreased and water vapor permeability values did not change.