Postmenapozal ve senil osteoporozisli kadınların klinik, epidemiyolojik ve kalsitonin tedavisi etkinliği yönünden araştırılması
- Tez No: 27499
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL GÖNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET 38Osteoporozis; kemik mineral ve matriksinin paralel kaybı ile karakterize düşük kemik dansitesinin eşlik ettiği bir hastalıktır (2,3,4). Tip I osteoporozisde kemik kaybı daha çok trabeküler kemiklerde iken, Tip II osteoporoziste kortikal ve trabeküler kemiğin birlikte kaybı sözkonusudur (12). Bu çalışmada postmenapozal veya senil osteoporozis tanısı konan kadın hastalarda epidemiyolojik, klinik, dansitometrik ve kalsitonin tedavisinin etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu amaçla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve postmenapozal veya senil osteoporozis tanısı konan 145 kadın hasta çalışma kapsamına alındı. Çalışma kapsamındaki hastalarda sekonder osteoporozise yolaçabilen diğer patolojiler ekarte edildikten sonra hastalar postmenapozal süreye bağlı olarak 5 gruba ayrıldı. Hastalar başlangıçta ve 6 aylık peryotta dansitometrik olarak değerlendirildi. Bütün grupların ilk ve 6 ay sonra ölçülen dansitometrik değerleri karşılaştırıldığında ortalama %27 ile %34.8 arasında değişen kemik dansite azlığı olduğu görüldü. Vakalardan 132'sine kalsitonin ve kalsiyum kombinasyonu, 13'üne sadece kalsiyum tedavisi uygulandı. kalsitonin ve kalsiyum tedavisi alan hastaların 6 aylık intervallerle de kemik dansitometri ölçümleri değerlendirildiğinde fayda gören hastaların % değerlerinin ilk 4 grupta arttığı, bununla beraber bütün gruplarda anlamlı analjezik etkisi olduğu gözlendi. Kalsitonin tedavisi verilmeyen hastalarda ise kemik dansitometri ölçümlerinde azalma gözlemlendi. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY 40Osteoporosis is a disease characterised with a dimunition in both mineral and matrix content of bone tissue and a low bone density (1,2,24). In type I osteoporosis, the decrease is more in trabeculer bone, but in type II osteoporosis both cortical and trabecular bone loss is present (16). In this study epidemiological, clinical and dansitometric findings and the effect of calcitonin therapy in women that having postmenapousal or senil osteoporosis were investigated. For this purpose, 145 women were studied in Çukurova University, Medical Faculty, Department of Physical Medicine and Rehabilitation. After eliminating the causes of secondary osteoporosis, the patients were divided into five groups according to the duration of menapouse. Dansitometric examinations were performed initially and 6 months later. Initial dansitometric findings, relating to normal ranges according to the age, showed a mean decrease of 27% and 34.8% in all groups. 132 cases were treated with calcium and calcitonin combination whereas 13 had only calcium therapy. In patients treated with calcitonin-calcium combination, 6 months later, the percentage of dansitometric findings increased in the first 4 groups and a significant analgesic effect was seen in all groups. In patients who did not take calcitonin therapy bone dansitometry findings were decreased. 41