Hemodiyaliz hastalarında toplam vücut suyunun dielektrik geçirgenlik metodu ile izlenmesi
Monitoring the total body water in hemodialysis patients with dielectrical permeability method
  1. Tez No: 275018
  2. Yazar: MEHMET AKİF ÖZÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA LATİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dielektrik geçirgenlik yöntemleri, çesitli alanlarda nicel ölçüm amaçlı olarakkullanılmaktadır. Bu teknik ile gelistirilen sensörler endüstride genis kullanım alanlarıbulmaktadır. Bu çalısmada dielektriksel geçirgenlik yöntemi kullanılarak vücutsuyundaki değisim gerçek zamanlı izlenmistir. Gerçeklestirilen tez çalısmasıyla birliktebu yöntem ilk kez Biyomedikal Mühendisliği alanında da uygulama alanı bulmustur.Tez çalısmasında gerçeklestirilen Faz Duyar Kapasitansmetre sistemi; bileklik seklindetasarlanan bir sensör, bir sinyal üreteci, bir Faz Duyar Dedektör ve cihazlarımızınçevresel gürültülerden etkilenmesini önlemek için kullanılan bir faraday kafesindenmeydana gelmektedir. ?saret üretecinden alınan, genlik ayarlı 50 kHz frekanslı isaret,bileklik seklinde tasarlanan sensörü dısarıdan saracak sekilde yerlestirilen levhalardanherhangi birine uygulanmaktadır. Kalf bölgesine yerlestirilen elektrotlardan birisineuygulanan voltaj, diğer elektrota indüklenerek ulasmaktadır. Bu voltaj FDD yardımıylaalgılanabilmektedir. Bu çalısmada hayatını devam ettirebilmek için hemodiyalizünitelerine girmek zorunda olan kronik böbrek yetmezliği hastalarında, diyalizsırasındaki vücut suyu değisiminin anlık izlenebilmesi için bileklik seklinde ayak kalfbölgesine takılabilen bir sensör gelistirilmistir. Ölçümlerde hemodiyaliz sırasındahastalarının biyoelektriksel empedans değerleri artarken elektriksel geçirgenliğin tersorantılı bir sekilde düstüğü gözlenmistir. Bu çalısma ile hemodiyaliz hastalarında kuruağırlığa ulasma süresinin tespiti için bilimsel yöntemler ortaya konulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The dielectric permeability is applied for the purpose of quantitative measurement inmany different fields. Sensors developed with this technique have begun to be used invarious industrial fields. In this study, changes in the body water is monitored in realtime with using the dielectrical permeability method. This method was applied the firsttime in the field of Biomedical Engineering with this thesis. The phase sensitivecapacitance-meter system was established in the thesis study, designed as a sensor in thewrist, is formed a signal generator, a phase sensitive detector and a faraday cage inorder to protect our equipment from environmental noise. The amplitude adjustable 50kHz frequency signal from signal generator is applied to the one of the wrist sensors?plates which hold the sensor. When a voltage applied to the one of the electrodes placedon the calf region, the voltage reaches to the other electrode by induction. The inducedvoltage can be measured with a phase sensitive detector. In order to monitoring totalbody water exchange of chronic kidney failure patients, who need to hemodialysistreatment to continue their life, in real-time during hemodialysis a wearable wristbandsensor for the calf region is designed with this work. Our experiments show thatbioelectrical impedance of patients increases while their electrical conductivitydecreases during hemodialysis. With this study it is aimed to prove scientific methodson calculating the time for reaching dried weight in hemodialysis patients.