Renkküreleri aktif sistemlerin çeşitli dalga boylarındaki ışınımları ile mutlak parametreleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Searching a relation between absolute parameters of chromospherically active binaries and their various wavelength luminosities
  1. Tez No: 275019
  2. Yazar: HURİ TUĞÇA ŞENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT FİKRİ ÖZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Eker ve ark.(2008) tarafından yayınlanmış olan CAB (Chromospherically Active Binaries) kataloğundaki yıldızların X-ışın akıları ile salt parametreleri arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. X-ışın akı değerleri ROSAT'ın All-Sky Survey Faint Source ve Bright Source kataloglarından alınmıştır. Ekvatoryal koordinatlar dikkate alınarak ROSAT kataloglarındaki X-ışın kaynakları ile CAB kataloğundaki sistemlerin koordinatları arasındaki uzaklık 60? ve daha az olduğu durumda, X-ışın kaynağının bu sisteme ait olduğu kabul edilmiştir. Ele aldığımız CAB kataloğundaki bu tür sistemlerden 385 tanesi ROSAT kataloğundaki X-ışın kaynakları ile eşleştirilebilmiştir. Eşleşen sistemlerin 166'sının X-ışın akıları ilk kez hesaplanmış, 219'ununki de güncellenmiştir. Bu 385 sistemin 200'den fazlasının çeşitli parametreleri (yarıçap, kütle, etkin sıcaklık, kütle merkezi hızı, vsini, toplam mutlak parlaklık, eğim açısı, eksentrisite, dönme dönemi, uzaklık, U-B rengi, B-V rengi, maksimum görünür parlaklık, L2/L1, yüzey çekimi, manyetik alan, yörünge dönemi) ile X-ışın akıları arasındaki ilişkiler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
At this study, we investigated if there is a relation between X-ray fluxes of chromospherically active binaries and their absolute parameters taken from the catalogue of Eker et. al (2008). The X-ray flux values are taken from ROSAT All-Sky Survey Faint Source and Bright Source Catalogues. Considering their equatorial coordinates, the systems are accepted as the source of X-ray whereas the distance between the systems and X-ray source locations stands 60? and below. By this study, we had cross matched 385 systems as X-ray sources. Within these matched systems, 166 sources? X-ray luminosities are calculated for the first time and 219 sources? X-ray luminosities are updated. For more than 200 of these 385 systems, the relations between various parameters of these sources(i.e. radius, mass, efficient temperature, velocity of center of mass, vsini, total absolute magnitude, inclination, eccentricity, rotational period, distance, U-B color, B-V color, maximum visual magnitude, luminosity ratio L2/L1, surface gravity, magnetic field, orbital period) and X-ray fluxes are examined.