A system level simulation study of WiMAX
Sistem seviyesinde WiMAX simulasyonu çalışması
- Tez No: 275042
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, sistem seviyesinde WiMAX benzeticisi gerçekleştirdik. Benzetici, IEEE 802.16 Görev Grubu m tarafından yayınlanan yöntem dokümanı ile uyumludur. Tezde,kutuplaşma kodlarının fiziksel katman soyutlanması üzerine çalıştık ve kutuplaşma kodlarını benzeticiye entegre ettik.Kutuplaşma kodları ile evrişimsel turbo kodların sistem seviyesindeki başarımlarınıkarşılaştırdık ve evrişimsel turbo kodların daha iyi bir başarıma sahip olduğunugözlemledik.Benzetici üzerinde WiMAX'in aşağı bağlantı başarımını farklı yapılanışlarda inceledik.Round robin (RR), proportional fair (PF) ve maximum sum ratio (MSR) olmak üzere, üç farklı kaynak atama yöntemi üzerinde çalıştık. MSR kaynak atama yönteminin veri hızı bakımından en iyi başarıma sahip olduğunu fakat baz istasyonundan uzaktaki kullanıcılara servis veremediğini gözlemledik.13X3, 3X3X1 ve 1X3X1 olmak üzere, üç adet frekans planlama metodu üzerine çalıştık. En yüksek veri hızını 1X3X1 metodunda ve en yüksek spektral verimliliği 1X3X3 metodunda gözlemledik. Bant AMC ve PUSC alt kanal ayrıştırma yöntemleri üzerine çalıştık. Yüksek hızlarda bant AMC'nin PUSC'dan daha iyi başarıma sahip olduğunu, düşük hızlarda ise PUSC'un başarımının daha iyi olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we implement a WiMAX system level simulator compliant with the evaluation methodology document published by the IEEE 802.16m Task Group. We study the PHY abstraction of polar codes and integrate polar codes intothe simulator. We compare the system level performances of polar code and convolutional turbo code (CTC) and observe that CTC outperforms polar code.On the simulator, we study the downlink (DL) performance of WiMAX under various configurations such as scheduling methods, subchannelization methods, andfrequency reuse models. We study there types of scheduling methods, namely round robin (RR) scheduling, proportional fair (PF) scheduling, and maximum sum rate (MSR) scheduling. We observe that MSR scheduling has the best throughput performance but does not support the users far from the base station. We study three frequency reuse models, namely 1X3X1, 1X3X3, and 3X3X1. We observe that 1X3X1 reuse model has the best throughput performance and maximum spectral efficiency is obtained in 1X3X3 reuse model. We study two subchannelization methods, namely PUSC and band AMC. We observe thatin low mobility cases, band AMC outperforms PUSC and in high mobility cases,PUSC is better than band AMC.