Dizi antenlerde yan kulakçık seviyelerinin azaltılması
Side lobe levels reduction for array antenna
- Tez No: 577014
 - Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ÇAKIR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bugün haberleşme teknolojilerinin her aşamasında büyük önem taşıyan antenler sivil ve askeri birçok uygulamada geniş çalışma alanı bulmuştur. Wi-Fi, Wi-Max gibi haberleşme sistemlerinin yanı sıra radar sistemlerinde sistem performansını belirleyen en önemli parametrelerdendir. Dizi anten tasarımında sıklıkla karşılaşılan yüksek yan kulakçık ve yüksek arka kulakçık seviyesi istenmeyen yönlerde ışımalara sebep olur ve mümkün olduğunca düşük olmaları istenir. Yapmış olduğum bu tez çalışmasında yan ve arka kulakçık seviyelerini düşürmek için yansıtıcı yüzeylerle çalışma yapılarak dizi elemanlarının dağılımının ışıma desenine olan etkileri incelenmiştir. Düşük maliyeti, kolay üretim ve yönlendirme yeteneği, hafif ve hacimsel olarak sundukduları avantajlarından dolayı mikroşerit dizi antenler tercih edilmiştir. Yapılan tez çalışmasıyla temel bir mikroşerit antenin tasarımından başlanılarak mikroşerit bir dizinin oluşturulup analizlerinin yapılarak ışıma deseni ile ilgili değerlendirmeleri yapabilecek seviyede bilgi edinilmesi çalışmanın hedefidir. CST Microwave Studio kullanılarak gerçekleştirilen simülasyonlar pratik uygulamalarla desteklenerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
These days, antennas, which are great importance in every stage of communication technologies, have found wide working areas in many civil and military applications. Antennas are one of the most important parameters determining the system performance in radar systems as well as communication systems such as Wi-Fi and Wi-Max. High side lobe and high back lobe, which are frequently encountered in array antenna design, cause irradiation in undesirable directions and are desirable to be as low as possible. In this thesis, the effects of the distribution of array elements on the radiation pattern were investigated by working with reflective surfaces in order to reduce the side and back lobe levels. Microstrip array antennas have been preferred because of their low cost, easy production and directing capability, light and volumetric advantages. The aim of this study is to obtain a level of information about radiation pattern design by analyzing a microstrip array by designing a basic microstrip antenna. The simulations performed by using CST microwave Studio were supported by practical applications.