Stability analysis and controller design for the heat equation with time delayed feedback
Zaman gecikmeli geri bildirim içeren ısı denklemi için kararlılık analizi ve kontrolör tasarımı
- Tez No: 275058
- Danışmanlar: PROF. DR. HİTAY ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezin kapsamında zaman gecikmeli geri bildirim içeren ısı denklemi tarafından tanımlanan sistemin kararlılık çözümlemesi gerçekleştirilmiştir. Tezin ilk kısmında zaman alanında yapılan çözümleme sonucunda doğrusal matris eşitsizlikleri cinsinden elde edilen kararlılık koşulları açıklanmıştır. Frekans alanında çözümleme yapılarak kararlılık için gerekli ve yeterli koşullar elde edilmiştir. Tezin ikinci kısmında sistemi tanımlayan parametrelerde belirsizlik olması durumunda sistemin gürbüz kararlılığını sağlayacak koşullar bulunmuştur. Tezin üçüncü kısmında zaman gecikmeli ısı denklemiyle tanımlanan sistem için bir H-sonsuz kontrolör tasarım prosedürü verilmiitir. Son olarak bulunan sonuçar simulasyonlarla örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the stability analysis for the system defined by the heat equation with time delayed feedback is performed. In the first part of the thesis, stability conditions in terms of LMI conditions which are obtained from the analysis in time domain, are explained. Necessary and sufficient conditions for stability are obtained using a frequency domain analysis. In the second part of the thesis, robust stability conditions are obtained for the system with parametric uncertainty. In the third part, an H? controller design procedure is given for this type of plants described by the heat equation with time delayed feedback. Finally, the results are illustrated with simulations.