BilVideo-7: Video parsing, indexing and retrieval
BilVideo-7: Video çözümleme, indeksleme ve erişimi
  1. Tez No: 275057
  2. Yazar: MUHAMMET BAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜDÜKBAY, PROF. DR. ÖZGÜR ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Video indeksleme ve erişimi sistemleri büyük çaptaki video verilerine hızlı, doğal ve kolay bir şekilde ulaşılabilmesini amaçlar. Son zamanlarda video arşivlerinin çok hızlı büyümesiyle bu sistemlerin önemi daha da artmıştır. Bu tez, video çözümleme, indeksleme ve erişimi konularında yeni yöntemler öneren BilVideo-7 sistemini sunmaktadır.BilVideo-7, karmaşık çok kipli video sorgularını aynı anda destekleyen, dağıtık mimariye sahip, MPEG-7 uyumlu bir video indeksleme ve erişimi sistemidir. Video veri modeli bir MPEG-7 pro ? li üzerine bina edilmiş olup, videolar bu pro ? le uygun olarak çekimlere, anahtar karelere, durağan ve hareketli bölgelere ayrılmaktadır. Videoların bu veri modeline uygun XML gösterimleri, BilVideo-7'nin MPEG-7 uyumlu video öznitelik çıkarma ve etiketleme yazılımı yardımıyla elde edilip XML veritabanında saklanmaktadır. Kullanıcılar, görsel sorgulama arayüzünü kullanarak metin, renk, doku, biçim, konum, hareket ve uzamsal-zamansal sorguları kolay bir şekilde yapabilmektedir. Kompozit sorgu arayüzü, kullanıcıların, istenilen sayıda video parçasını ve betimleyicisini bir araya getirip aralarındaki uzamsal-zamansal ilişkileri belirleyerek, oldukça karmaşık, çok kipli sorguları kolayca formüle edebilmesini sağlamaktadır. Sorgular, çok izlekli bir sorgu işleme sunucusu tarafından işlenmekte; istemcilerden gelen sorgular önce alt sorgulara ayrılmakta ve herbir sorgu, kendi sorgu tipine ait biz izlek tarafından işlenmektedir. Daha sonra, alt sorgu sonuçları birleştirilerek nihai sorgu sonucu elde edilip istemciye geri gönderilmektedir. Sistemin bir bütün olarak özgünlüğü, MPEG-7 uyumlu bir ortamda, detaylı bir video veri modeli, çok sayıda betimleyici ve çok kipli sorgu işleme özelliği ile güçlü bir video indeksleme ve sorgulama sistemi olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Video indexing and retrieval aims to provide fast, natural and intuitive access to large video collections. This is getting more and more important as the amount of video data increases at a stunning rate. This thesis introduces the BilVideo-7 system to address the issues related to video parsing, indexing and retrieval.BilVideo-7 is a distributed and MPEG-7 compatible video indexing and retrieval system that supports complex multimodal queries in a uni ? ed framework. The video data model is based on an MPEG-7 pro ? le which is designed to represent the videos by decomposing them into Shots, Keyframes, Still Regions and Moving Regions. The MPEG-7 compatible XML representations of videos according to this pro ? le are obtained by the MPEG-7 compatible video feature extraction and annotation tool of BilVideo-7, and stored in a native XML database. Users can formulate text, color, texture, shape, location, motion and spatio-temporal queries on an intuitive, easy-to-use visual query interface, whose composite query interface can be used to formulate very complex queries containing any type and number of video segments with their descriptors and specifying the spatio-temporal relations between them. The multi-threaded query processing server parses incoming queries into subqueries and executes each subquery in a separate thread. Then, it fuses subquery results in a bottom-up manner to obtain the ? nal query result and sends the result to the originating client. The whole system is unique in that it provides very powerful querying capabilities with a wide range of descriptors and multimodal query processing in an MPEG-7 compatible interoperable environment.