Solid state emissive bodipy dyes with bulky substituents as spacers and a sensitive and selective ratiometric near ir fluorescent probe for zinc ions based on the distyryl-bodipy fluorophore
Hacimli gruplar kullanılarak katı hal emisyonu olan bodipy boyarmaddeleri ve disitiril boyar madde bazlı çinko iyonları için seçici ve duyarlı orantısal yakın ınfrared floresans probu
- Tez No: 275059
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Emisyonu olan katı maddeler fotoelektrik çevrim ve OLED uygulamalarını da içeren çeşitli uygulamalarından dolayı ilgi çekmektedirler. Ancak katı halde emisyon özelliği olan çok az sayıda organik bileşik vardır. Bu fikir doğrultusunda, ortogonal büyük hacimli grupların (3,5-di-tert-butil) BODIPY çekirdeğine yerleştirilmesi ?-yüzeyleri arasındaki örtüşmeyi azaltarak sönümlenmeyi de en aza indiren bileşikleri sentezlemiş bulunmaktayız. Farklı dalgaboylarında emisyonları olan bir seri katı halde emisyonlu bileşikler sentezlenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, yakın-IR bölgesinde emisyonu olan, seçici, orantılamalı ve suda çözünebilen BODIPY-temelli Zn(II) katyonuna duyarlı boya geliştirmiş bulunuyoruz. BODIPY yi 3 ve 5 pozisyonlarından türevlendirerek uzun dalga boyunda emisyonu olan çinkoya duyarlı kemosensör sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dyes having solid state fluorescence are playing an important role for organic light emitting devices (OLED), optoelectronic devices and photoelectric conversion. However, emissive solids are not common because of the quenching resulting from the packing. With these considerations, we have synthesized and characterized novel boradiazaindacene BODIPY-based dye with bulky substituents (3,5-di-tert-butylphenyl) to prevent ?-? stacking of the chromophore. We have succesfully demonstrated that by simple modulation of BODIPY core with very bulky groups lead us to have a bright emissive compounds in solid state. In the second part of this research, we developed BODIPY based near-IR dye as a selective, ratiometric and water-soluble fluorophore for Zn (II) cation. We functionalized the versatile BODIPY from its 3 and 5 positions for long wavelength emission the zinc selective chemosensor.