Soya fasulyesi, kazein, modifiye kazein ve kolesterolün tavşan safra lipid düzeylerine ve taş oluşumuna etkileri
  1. Tez No: 27506
  2. Yazar: TOMRİS ÖZBEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
- 56 - ÖZET 4 ayrı gruptaki tavşanlar 8 hafta süresince soya, soya+kolesterol, kazein ve modifiye kazein diyetleriyle bes lendi. Safra lipid düzeyleri, litojenik indeks değerleri ve safra taşı oluşum oranları belirlendi. Bulgular gruplar ara sında karşılaştırıldı. En yüksek absolut ve relatif safra kolesterol ve fos- folipid düzeyleri ile absolut safra asidi değeri (ortalama + SD) soya+kolesterol grubunda, en yüksek relatif safra asidi ise soya grubunda bulundu. En düşük absolut ve relatif ko lesterol düzeyi (ortalama + SD) soya grubunda, en düşük ab solut ve relatif fosfolipid ve absolut safra asidi düzeyi modifiye kazein grubunda, en düşük relatif safra asidi düze yi soya+kolesterol grubunda saptandı. En yüksek litojenik indeks ve safra taşı oranı soya+ kolesterol grubunda, en düşük ise soya grubunda bulundu. Uyguladığımız kazein modifikasyonunun safra taşı olu şumu ve litojenik indeks üzerinde kazein1 in etkilerini azalttığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
- 57 SUMMARY In four experimental groups, rabbits were fed diets containing soybean, soybean plus cholesterol (1 %), casein and modified casein for a period of eight weeks. Biliary lipid levels, lithogenic index values and the rate of gall stone formation were determined. The highest mean absolute and relative concentrations of cholesterol' and phospholipid and mean absolute concen tration of bile acids were found in the soybean plus cholesterol group, and the highest mean relative bile acid concentration was in the soybean group. The lowest mean absolute and relative cholesterol and phospholipid values were found in the soybean and modified casein groups, respectively. The lowest mean absolute and relative bile acid levels were in the modified casein and soybean plus cholesterol groups, respectively. Tne highest lithogenic index and rate of gallstone formation were in the soybean plus cholesterol group and the lowest values were in the soybean group. The modification of casein we used was effective in reducing the lithogenic effect of casein on gallstone formation.